Haberler

Makaleler

ANNELİĞİN SİZİN İÇİN FAYDALARI

anneliğin faydalarıANNELİĞİN SİZİN İÇİN FAYDALARI

Bir bebek sahibi olmak birçok açıdan kadınları oldukça olumlu etkiliyor. Bu faydalar arasında psikolojik ve duygusal tatminin yanında fiziksel sağlık açısından da büyük faydaları bulunuyor.

1. Bebek sahibi olmanız yumurtalık kanseri riskinizi azaltır. Araştırmalara göre doğum yapan kadınlarda yumurtalık kanseri görülme riski, hiç doğum yapmamış kadınlara göre %20 daha azdır.

2. Doğum yapan kadınların öğrenmeyi ve hafızayı kontrol eden beynin ilgili bölümünün daha iyi çalıştığı düşünülmektedir. Uzmanlar bunda bebek ve çocuk büyütmenin de etkili olabileceğini düşünüyorlar. Çünkü annelik tecrübesi bu alanların gelişmesine yardımcı oluyor.

3. Emziren annelerde diyabet riski daha düşük oluyor. Emzirme kan şekerinizin kontrol altında olmasına yardımcı olabilir. İstatistiklere göre emziren annelerde Tip 2 diyabet görülme riski emzirmeyen annelere göre %15 daha düşük.

4. Doğum yapan kadınlarda meme kanseri riski de düşmektedir. Özelikle çoklu gebeliklerde bu risk daha düşüktür. Emzirme de meme kanserine karşı karınları korumaya yardımcı olmaktadır.

5. Araştırmalara göre bebek sahibi olan kadınlar daha uzun bir yaşam sürüyorlar. Uzmanlara göre bebekli veya çocuklu kadınların sosyal desteklerinin daha iyi olması, anne grupları, oyun grupları, arkadaş ve aile desteğinin güçlü olması daha uzun bir yaşama katkı sağlayabiliyor.

Yayınlanma Tarihi : 06.08.2013

2634

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim