Haberler

Makaleler

ANNELERDE TÜKENMİŞLİK SENDROMU

annelerde tükenmişlik sendromuKimi anneler bebeklerini büyütürken kendilerini çok yıpratırlar ve zaman içinde tükenmişlik sendromu denen durumu yaşarlar. Esasında tükenmişlik sendromu durumu yaşayan anneler genel olarak mükemmeliyetçilik duygusu yaşayan, her işe koşan, bir seferde çok fazla iş yapmaya çalışan, kendine zaman ayırmayan annelerde daha fazla görülen bir durum.

Tükenmişlik sendromu annenin kendisini olduğu kadar bebeği, babayı ve evdeki diğer çocukları da olumsuz etkilemektedir. Bundan dolayı tükenmişlik sendromuna karşı annelerin daha bilinçli davranması ve alacakları bazı önlemlerle bu durumlardan kurtulmaları mümkündür.

Peki anneler tükenmişlik sendromuna karşı ne yapmalıdır?

Kendinize zaman ayırın: Bebek bakımı elbette ki çok güzel ve önemli bir görev. Bir anne için bundan daha kıymetli bir görev olamaz. Fakat bazı anneler tüm hayatlarını bebek bakımına adayarak kendilerini ihmal etmekte ve kendilerine zaman ayırmamaktadırlar. Bu yanlış bir tutumdur. Çünkü kendine zaman ayırmayan, kendisiyle ilgilenmeyen bir anne zamanla bebeğiyle de ilgilenemeyecektir. Çünkü kendinde o enerjiyi bulamayacaktır. Bu amaçla bir annenin kendine zaman ayırması ve bu zamanlarda kendisi rahatlatacak şeylerle uğraşması oldukça önemlidir.

Babayı da bebek bakımına teşvik etmek: Yapılan araştırmalarda babaların bebek bakımında aktif olduğu ailelerde anneler tükenmişlik sendromunu daha az yaşamaktadırlar. Bundan dolayı annenin bebek bakımı konusunda babayı teşvik etmesi, ondan yardım istemesi öneli bir konudur. Babanın bu konuda motive olması annenin de iş yükünü azaltacaktır. Örneğin akşam yemek hazırlanmasında anneye yardım etmek, ya da anne sofrayı hazırlarken babanın da bebekle ilgilenmesi annenin yükünü hafifletebilecek örneklerdir.

İş yükünü azaltmaya çalışmak: Tükenmişlik sendromu yaşayan anneler ağırlıklı olarak çok fazla işlerinin olduğundan, gün içinde çok fazla meşgul olduklarından şikayet ederler. Bu durumda bunun çözümü iş yükünü azaltmaktır. Bir seferde çok fazla şeyle meşgul olmak da oldukça yıpratıcı bir konudur. Bu konularda gerekli önlemleri almak gerekir.

Başkalarına hayır demeyi bilmek: Tükenmişlik sendromu yaşayan annelerin bir diğer özelliği insanlar pek hayır demeyi becerememeleridir. Hayır demeyi öğrenmek gerekir. eğer bir istek, talep edilen bir iş anneyi çok zorlayacak ve olumsuz etkileyecek ise hayır demekte bir sakınca olamaz. Çünkü annenin ilgilenmesi ve istenilen bir şekilde bakması gereken bir bebeği vardır.

Bütün gün evde durmayın: Tükenmişlik sendromu yaşayan annelerin bir özelliği de tüm günlerini evde geçirmeleridir. Gün içinde annenin bebeğiyle birlikte dışarı gezmeye çıkması, parkta bebeğiyle oturup eğlenmesi oldukça rahatlatıcı bir etki yapacaktır. Dışarıda bol temiz ve açık hava hem anneye hem de bebeğe iyi gelecektir.

Mükemmellliyetçilikten vazgeçin: Mükemmeliyetçilik bir anneyi yıpratabilecek bir şeydir. Çünkü mükemmellliyetçi bir kişi her şeyi doğru yapmak ister. Hayatında hatalara, yanlışlara yer yoktur. Her şeyi yapmak ister. Bu dünyada hata yapmayan insan yoktur. Mükemmeliyetçilik insanı zorlar ve mutsuz yapar. Anneler de hata yapar. Dolayısıyla bir annenin süper anne modundan çıkıp, mükemmellliyetçilik duygusundan sıyrılması gerekir. Böylelikle kendisini daha rahatlamış, ağırlıklarından kurtulmuş hissedecektir.

İş yerinde çalışan annelere: Hem iş hem de bebek bakımı bir anne için oldukça zorlayıcı olabilir. Kimi anneler ekonomik nedenlerle veya kariyer beklentileri nedeniyle bir işte çalışmayı tercih ederler. Fakat her iki işi bir arada yürütmek zorlayıcı olabilir. Bu durumda eğer mümkünse daha kolay bir iş yapmak, iş saatlerini azaltmak, iş yerinde farklı bir görev üstlenmek gibi alternatifler düşünülebilir. Bebek bakımı, ev işleri konusunda babadan daha aktif olması, daha fazla sorumluluk alması, görevlerin paylaşılması istenebilir.

Yayınlanma Tarihi : 09.02.2012

5778

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim