Haberler

Makaleler

ANNELER KENDİNİZE BİRAZ MOLA VERİN

anneler kendinize biraz mola verinBebek bakımı her ne kadar bir anne için çok önemli bir iş olsa da kimi zaman annelerin bu işten yoruldukları ve bunaldıkları zamanlar da olabiliyor. Fakat bu zamanların sık sık yaşanması hem anneyi psikolojik olarak etkiliyor hem de bebeğin bakımını olumsuz yönde etkiliyor.

Bir bebek için annesi hayati derecede önemli bir kişidir. Fakat annenin mutlu ve huzurlu olması sadece anne olmaktan çok daha önemli bir konudur. İşte annelerin zorlu bebek bakımından bunaldıkları zamanda kendilerini daha iyi ve mutlu hissetmelerini sağlayacak bazı şeyler yapmalarında büyük fayda vardır. Yani biraz mola verip kendilerine dönmeleri bebek bakımı için de oldukça faydalı olacaktır. Peki molada neler yapılabilir?

1. Bebek büyüten bir annenin kendine ait hobilerinin olması ve bu hobilerine zaman ayırması oldukça önemlidir. Hobiler anneye kendini iyi hissettirecek aktivitelerdir. Kendini iyi hisseden anne bebeğiyle daha iyi ve kaliteli zaman geçirecektir.

2. Sosyal gruplara katılmak da iyi bir mola olacaktır. Sosyal gruplara katılarak kendisiyle aynı süreçleri yaşayan anneler ile zaman geçirebilir ve derlerini paylaşarak, birbirlerinin tecrübelerinden faydalanabilirler. Aynı şekilde farklı sosyal gruplara da katılmak mümkündür.

3. Ara sıra dışarı çıkıp sinemaya veya tiyatroya gitmek oldukça rahatlatıcı olacaktır.

4. Gün içinde iyi bir banyo yapmak çok dinlendirici olacaktır. Eğer banyo yaparken evde bebekten başka kimse yoksa, bebeği yalnız bırakmamak için, bebekle birlikte banyo keyfi yapmak oldukça keyifli olabilir.

5. Çalışan bir anne ise eve kesinlikle iş getirmemelidir. Çünkü akşam yorgun bir şekilde hem iş hem de bebekle ilgilenmek bir anne için daha da yorucu ve yıpratıcı olabilir. Bu sefer annenin kendine ayıracak zamanı bile olmayacak ve zaman içinde annede tükenmişlik sendromu gibi durumlar ortaya çıkacaktır.

6. Bazen bebeği babaya teslim edip dışarı biraz yürüyüşe çıkmak da gerekebilir. Annelerinde kendilerine ait ve yalnız vakit geçirmek isteyecekleri zamanlar olabilir.

7. Annelerin yorucu bebek bakımından dolayı iyi bir uykuya da ihtiyaçları vardır. Gündüz bebek uyurken bütün işi bırakıp biraz bebekle birlikte uyumak anne için dinlendirici olacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 12.01.2012

3760

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim