Haberler

Makaleler

ANNELER İÇİN DAHA İYİ UYKU ÖNERİLERİ

anneler için uyku önerileriANNELER İÇİN DAHA İYİ UYKU ÖNERİLERİ

Bebek büyüten anneler için iyi bir uyku çok önemlidir. Gün boyu bebek bakımının getirdiği yorgunluğu atmanın en etkili yolu özelikle gece uykusunu yeterli ve kaliteli uyumaktır. Ayrıca özellikle yeni annelerin uyku düzenleri değişir ve bu durum olumsuz etkiler yaratabilir.

Aşağıdaki öneriler daha iyi bir uyku için yardımcı olacaktır.

1. Akşama doğru ve akşam zamanı kafein, alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır. Kafein sadece çay ve kahvede değil; aynı zamanda çikolata, diyet hapları, ilaçlar ve birçok içecekte bulunur.

2. Egzersiz yapmalıdır. Fakat egzersizi uyumaya gitmeden en az 3 – 4 saat önce bitirmiş olmak gerekir. Çünkü egzersiz sonrası vücuda iyi bir gevşeme imkanı vermek gerekir. Ayrıca yoga ve meditasyon gibi rahatlama egzersizleri de uyumaya yardım edebilir.

3. Uyunan oda rahat bir sıcaklıkta olmalıdır. Ayrıca ışık almamalı ve sessiz olmalıdır.

4. Gün boyu 30 dk. lık bir şekerleme daha zinde tutabilir, hafızayı açabilir ve bitkinlik semptomlarını azaltabilir. Fakat bu kısa şekerleme aynı zamanda gece uykusuna zarar da verebilir.

5. Bebek için oluşturulan uyku rutinin benzerini anneler kendileri için de oluşturmalıdırlar.  Yatmadan önce duş almak, kitap okumak, sakin bir müzik dinlemek, ılık bir süt içmek, uykuya yardımcı bir bitkisel çay içmek uyku için oldukça yardımcı olabilir.

6. Eğer 30 dk. içinde uykuya geçilemezse yataktan kalkıp başka bir odaya geçmek ve orada tekrar uykulu hissedinceye kadar kitap okumak, müzik dinlemek faydalı olabilir. Çünkü o an uyku hissi yoksa uyumak için kendini zorlamamak gerekir.

7. Uyku için sadece kendi yatağını kullanmak gerekir. Yataktayken televizyon seyretmek veya oyun oynamaktan kaçınmak gerekir.

8. Yatmaya yakın ağır yemeklerden kaçınmalıdır. Eğer yatmadan önce açlık hissi varsa yüksek karbonhidratlı bir besin ( simit v.b. ) seçilmelidir. Bu uykuya yardımcı olabilir.

Yayınlanma Tarihi : 02.09.2012

3239

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim