Haberler

Makaleler

ANNELER ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİNİ BİLİYOR

anneler anne sütünün önemini biliyorANNELER ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİNİ BİLİYOR

 

Anne sütü bebekler için kritik bir besin kaynağı. Bebeğin sağlıklı gelişiminde çok önemli. Özellikle en azında ilk 6 ay süreyle bebeklerin anne sütüyle beslenmeleri önemle tavsiye edilmektedir.

 

Biz de www.annelikbilinci.com olarak annelerimizin bebeklerini ne kadar süreyle emzirdiklerini, bu konuda bilinçli olup olmadıklarını merak ettik ve bir anket çalışmasıyla bunu öğrenmek istedik.

 

Anket çalışmasında annelere “Bebeğinizi kaç ay süreyle anne sütüyle beslediniz?” sorusunu yönelttik. Kısa zanda oldukça katılımın olduğu anket sonuçları gerçekten olumlu yönde çok önemli sonuçlar ortaya koydu.

 

Anket sorumuza 745 kişi katıldı. Anketimize katılanların %54’ü 1 yılın üzerinde bir süreyle bebeklerine anne sütü verdiklerini belirttiler ki bu gerçekten oldukça güzel bir oran sayılmaktadır.

 

Anketimize katılan annelerin %11 i ilk 6 ay süreyle bebeklerini anne sütüyle beslediklerini ve %13 ü de 7-12 ay süre arasında anne sütü ile beslediklerini belirttiler. Annelerin %10 bebeklerini ilk 3 ay süreyle beslediler ve 4-5 aylık olaana kadar anne sütüyle besleyenlerin oranı ise %7 olarak çıktı. Bebeklerini hiç anne sütüyle beslemeyenlerin oranı ise %4 oldu.

 

Bu sonuçlara göre annelerimizin anne sütünün önemi konusunda bilinçli olduklarını söylemek mümkündür. Bebeklerini tavsiye edilen sürelerde anne sütüyle besleyenlerin oranı %78 çıktı ki bu ora oldukça iyi bir oran olarak kabul edilmektedir.

 

Bebeklerine 6 ay önceden anne sütünü vermeyi bırakanların oranı ise toplan %17 olarak belirlendi.

 

Tabi bebeğini anne sütüyle beslemeyi erken bırakmanın veya hiç anne sütüyle beslememenin bir nedeni mutlaka vardır. Özelikle annenin çalışıyor olması, annede emzirmeyi engelleyen tıbbi veya kişisel bir sorun olması, annenin kişisel tercihi gibi nedenle bunda etkili olmaktadır.

 

Uzmanlar bebekleri en az 6 ay süreyle anne sütüyle beslemeyi, 6 aydan sonra anne sütünün 1 yaşına kadar diğer ek besinlerle verilmeye devam edilmesini önemle tavsiye etmektedir. Hatta Dünya Sağlık Örgütü bebeklere 2 yaşına kadar anne sütünün verilebileceğini ve bunun faydalı olduğunu bildirmektedir.

 

Anne sütü bebekler için neden faydalı?

 

Anne sütünün bebek için faydaları kritiktir. Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korur. Bebeğin gelişimini destekler. Anne sütü hasta olan bebeğin hastalık belirtirini daha hafif yaşamasına yardımcı olur. Anne sütü bebekte obezite, diyabet, lösemi gibi hastalıkların riskini azaltır. Anne sütü bebekte alerji riskini de azaltır. İlk 6 ay süreyle anne sütüyle beslenen bebeklerde besin alerjisi riski daha düşüktür. Anne sütü ile beslenen bebeklerde otizm riski daha düşüktür.

 

Anne sütü ile bebeği beslemek anne için de faydalıdır. Anne sütü ile bebeği beslemek annede diyabet, meme kanseri ve yumurtalık kanseri riskini düşürür.

Yayınlanma Tarihi : 04.05.2015

2673

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim