Haberler

Makaleler

ANNE VE BEBEK CİLT BAKIMI

anne bebek cilt bakımıANNE VE BEBEK CİLT BAKIMI

Bilenler hatırlayacaklardır ki yetişkin insanların cilt bakımı konusunda dikkat etmesi gerekenler ile bebek cilt bakımı hususunda gerekenlerin kıyas etmek mümkün değildir. Sebepleri ise; yetişkinlerin ciltleri bebeklere göre daha yağlı, bebeklerin ciltlerinin yetişkinlere nazaran daha kalın ve tabi ki bebeklerin ciltleri çok daha hassas olmasıdır. O yüzden yenidoğan ünitelerine alınan bebekler ilk gün hatta bazen üç gün boyunca yıkanmamakta ve plasentadan çıkarken üzerlerinde bulunan mumsu tabakanın onları ve ciltlerini korumaya devam etmesi sağlanmaktadır.

Bazı durumlarda ise yenidoğan bebeklerin ciltleri deforme olabilir. Bunun asıl sebebi doğum süresinin geçmiş olmasıdır. Bu gibi durumlarda ciltleri buruşmuş olabilir hatta yaklaşık 1 ay boyunca deri dökülmesi olabilir. Endişeye kapılmamanız gereken bu durum gayet normaldir.

Bunların yanında plasenta yolu ile anneden bebeğe geçen bazı hormonlar sivilce benzeri kırmızı döküntülere sebep olabilir. Eğer bebeğinizin cildine iyi bakarsanız bunlar ömrü uzun süreli olamayacaktır. Unutmamanız lazım ki ilk 1 ay boyunca bebekler “melanin” salgılayamadığı için güneş ışınları ciltlerine ciddi zararlar verebilir. Fakat bu süre zarfında güneş ışığından da faydalanmalılar (Özellikle raşitizm hastalığından korunmak için). Bu yüzden bebeğinizin gövde kısmını kıyafet ve giysiler kapalı tutarken el ve ayaklarının güneşten faydalanmasını sağlamalısınız. Ayrıca güneş ışınına maruz kalan bölümleri (El, yüz ve ayak) yüksek koruma faktörlü bir krem sürerek, korumaya almalısınız.

Kadınlarda ise cilt bakımı bebekler kadar hassas olmasa da dikkatle yaklaşılması gerekilen bir durumdur, özellikle lohusalık dönemlerinde. Lohusalık dönemlerinde genellikle karın ve basen bölgesinde ciltte ve fizyolojide çeşitli rahatsızlıklar ve orantısızlıklar görülebilir. Bunlar anormal durumlar değildir ve geçicidirler. Lohusalık döneminde annenin tabiri caizse güneş yüzü görmesi çok önemlidir. Güneş ışınlarının hem fizyolojik hem de psikolojik etkisi yadsınamayacak kadar fazladır.

Doğum anında ve sonrasında annenin cildi su kaybeder. Vücudun bazı bölgeleri kurur ve döküntüler oluşur. Bunu önlemek için nemlendirici vücut losyonları kullanmaları şart. Tabi ki bol bol su içmeli ve sulu gıdalar da tüketmeliler. Bazı durumlar da ise cildin yapısı kısa süreli bozulacağı için kendilerine ait olmadığını hissettikleri şekilde kokabilirler. Bu da normaldir ve geçici olarak birkaç çözümü vardır. Örneğin meyveli ve floral esanslı bir Burbery sizin eski kokunuzu hatta daha iyisini solumanızı sağlayacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 25.02.2013

4335

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim