Haberler

Makaleler

ANNE SÜTÜNÜN RENGİ

anne sütünün rengiANNE SÜTÜNÜN RENGİ

 

Anne sütü çeşitli renklerde olabilir. Anne sütünün rengi duruma göre açık, beyaz, mavimsi, sarımsı renklerde olabilir.

 

Genelde anne sütü ilk günlerde açık veya sarımsı renkte olur. Bu gelen ilk süt ön süt olarak kabul edilir ve daha düşük yağlıdır. Daha sonra zaman ilerledikçe bu süt daha yağlı, daha kremsi ve daha beyaz olur. Bununla birlikte bazı şeyler anne sütünün rengini de bu arada etkileyebilir. Özelikle tüketilen bazı besinler, bitkiler, besin destekleri ve ilaçlar anne sütünün rengini değiştirebilir. Anne sütü pembe, sarı, kırmızı, kahverengi, yeşil ve hatta siyah tonlar bile alabilir. Bu maddeler ayrıca sizin ve bebeğinizin idrar rengini de değiştirebilir.

 

Anne sütünün rengindeki bu değişmeler birçok yeni anne için garip ve hatta endişe kaynağı olabilir. Fakat bu durum genelde uygulanan diyetle ilgilidir ve tehlikeli değildir.

 

Anne sütünün renginin yeşil olması

 

Yeşil renkte anne sütü yeşil besinlerin veya yeşil boyan içeren besinlerin tüketilmesinden sonra oluşabilir. Örneğin yeşil renkli içecekler, ıspanak gibi yeşil sebzeler, yeşil bitkiler ve besin destekleri anne sütünü yeşil renge dönüştürebilir.

 

Anne sütü renginin sarı, kırmızı ve kahverengi olması

 

Anne sütündeki sarımsı, kırmızı, pembe ve kahverengi renkler bu tür renk içeren besinlerin veya bu tür boyalar katılmış besinlerin tüketilmesinden oluşur. Örneğin pancar, portakal suyu, kırmızı veya sarı meyve suları anne sütünün renginin bu tonlarda gelemsine neden olabilir.

 

Süt kanallarına sızan kan da anne sütünün kahverengi ve pas renkli görünmesine neden olabilir. Bazen de çatlamış meme uçlarından sızan kan da anne sütünü etkileyebilir ve anne sütünde kırmızımsı ve pembemsi bir ton oluşturabilir.

 

Anne sütüne az miktarda kan etki etmesi bebek için zararlı değildir. Bunun için emzirmeyi bırakmaya gerek yoktur. Çoğu durumda kanama birkaç günde kendi kendine geçer. Eğer sorun birkaç gün içinde çözülmezse hekime danışmak gerekir.

 

Anne sütü renginin siyah olması

 

Anne sütü renginin siyah olması alınan bazı ilaçlardan kaynaklanabilir. Emzirme döneminde ilaç kullanmadan önce mutlaka hekime danışılmalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 11.11.2014

14056

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim