Haberler

Makaleler

ANNE SÜTÜNÜN FAYDALARI

anne sütünün faydalarıANNE SÜTÜNÜN FAYDALARI

 

Anne sütü bebeğin sağlıklı gelişmesi ve büyümesi açısından eşsiz bir kaynak ve faydaları o kadar çok ki… İşte anne sütünün o harika faydaları:

 

1. Anne sütü bebeği hastalıklardan korumaya yardımcı olur. Çünkü anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir. Böylelikle hastalıklara karşı koruma sağlar. Anne sütü ayrıca hasta olan bebekte belirtilerin hafiflemesine ve bebeğin iyileşmesine de yardımcı olur. Bunu da içerdiği antikorlar vasıtasıyla yapar.

 

2. Anne sütü bebeğin gelecekteki hastalık risklerini azaltır. Bu hastalıklar veya sağlık sorunları arasında obezite, diyabet, çocukluk lösemisi gibi hastalıklar bulunmaktadır. Bebeğin anne sütü vasıtasıyla bu sorunlara yakalanma riski düşer.

 

3. Anne sütü annedeki sağlık riskini de düşürür. Çünkü emziren annelerde veya sütünü sağarak bebeğini besleyen annelerde diyabet, meme kanseri ve yumurtalık kanseri riski düşer.

 

4. Anne sütü bebekteki besin alerjisi riskini azaltır. Örneğin Southampton Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada ilk 6 ay boyunca anne sütüyle beslenen bebeklerde katı gıdalara geçiş yaptıklarında besin alerjisi riski daha düşük bulunmuştur. Çünkü bu süre zarfında anne sütüyle beslenen bebeklerin bağışıklık sistemleri daha da gelişmiş olduklarından katı besinleri almaya başladıkların besinlere karşı alerjik reaksiyon gösterme riski düşmektedir.

5. Anne sütü çocuklarda otizm riskini düşürebilir. Emzirilen bebeklerde otizm görülme riski daha düşük olabilir.

Yayınlanma Tarihi : 11.06.2014

2797

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim