Haberler

Makaleler

ANNE SÜTÜNÜ SAĞMAK İÇİN YÖNTEMLER

Anne sütünü sağmak için 2 farklı yöntem vardır.   Bunlardan birincisi pompa ile sağma diğeri de elle   sağma yöntemidir. Tabi siz burada hangi yöntemi  tercih edeceğinizi kendi durumunuzu düşünerek karar vereceksiniz ya da bu konuda doktorunuza   danışacaksınız.

1. Anne sütünü pompa ile sağmak

Pompa ile sağma yapacaksanız, çeşitli pompa    türleri vardır. Elektrikli pompalar, pille çalışan    pompalar, elle çalıştırılan pompalar ve benzerleri.    Siz bu konuda tüm pompaların avantaj ve    dezavantajlarını düşünerek kararınızı vereceksiniz.    Bu konuda yine bir uzmandan destek alabilirsiniz.    O size hangi tür pompayı kullanacağınız konusunda yol gösterecektir. Söz konusu pompayı satınalabileceğiniz gibi, daha profesyonel ve kapsamlı çalışan modellerini kiralayabilirsiniz de.

Pompa kullanmanın da tabi avantajlarını şöyle sıralayabiliriz. Bazı anneler çalışıyorsa ve dolayısıyla evden uzak kalıyorsa sütünü pompa kullanarak sağıp, saklayabilmektedirler. Yine bazı durumlarda emzirme hem anne hem de bebek için sorun oluşturabilir. Bu annenin veya bebeğin sağlık durumundan kaynaklanabilir. Bu halde pompa kullanılabilir. Diğer yandan bebek için süt biriktirmek için de pompa kullanılabilir.

Tabi süt sağarken de bazı şeyleri dikkate almanız sizin ve bebeğiniz için iyi olacaktır.
Genelde süt sağmak için sabah vakitleri tercih edilir. Bu zamanda göğsünüzde daha çok süt bulunur. Her 4-5 saatte bir süt sağmanız iyi olur. Süt sağma süresi genelde ortalama 30 dk sürebilmektedir. Tüm malzemeleriniz yanınızda hazır bulunsun. Sakin ve rahat bir yer seçin. Nispeten sıcak bir yer olsun. Sütünüzü sağmadan önce ellerinizi ve memenizi de güzelce bir yıkayın. Memenizi yıkarken sabun kullanmayın. Süte sabun karışmasın. Süt sağmadan önce rahatlamaya çalışın. Sıcak bir ortam olsun. Hatta memenize masaj yaparak sütün daha kolay gelmesini sağlayabilirsiniz. Kendinizi rahatlatın. Rahatlamış olmak da size kolaylık sağlayacaktır. Tüm bu önerileri el yöntemiyle sağmada da dikkate almanız gerekir. ( Milkway Mini Elektrikli Göğüs Pompası )

 

 

2. Anne sütünü elle sağmak

Elle süt sağmak için öncelikle el ve göğsünüzü iyice yıkamanız gerekir. Sütü sağdığınız kabında temiz olmasına dikkat edin. Eğer pompayla sağma yapacaksanız pompayı da temiz tutun. Memeyi yıkarken sabun kullanmayın. Başparmağınızı meme başı ve areola (meme başının çevresindeki kahverengi bölge) bölgesinde tutun. İşaret parmağınızı da memenizin alt bölgesinde başa parmağınızın hizasına yerleştirin. Diğer parmaklarınız da memenizin alt bölgesini desteklesin. Baş ve işaret parmağınızla göğsünüze doğru hafif baskı uygulayın. Bunu tekrarlayın. Birkaç kez basıp bırakarak süt gelmesini sağlamaya çalışın. Parmaklarınızla bastırırken areola çevresinde hafif ovalama hareketleri yapın. Süt hemen gelmeyebilir. Sabırlı olun. Birkaç basıp bırakma hareketinden sonra gelecektir. Süt sağarken parmaklarınızın areola bölgesinde olmasına dikkat edin. Asla meme ucuna dokunmayın. Eğer bu işlemi yaparken acı hissediyorsanız, işlemi hatalı yapıyor olabilirsiniz. Sütü sağarken memenizin altına ağzı geniş olan steril bir kap koyun. Sütünüzü sağarken ilk zamanlar pek becerikli olamayabilirsiniz ve fazla süt sağamayabilirsiniz. Merak etmeyin. Böyle alıştırma yaptıkça sütünüz daha çok gelecektir.

Aynı işlemleri diğer memenizle de yapın. Süt sağmanız bittikten sonra sütü temiz steril bir biberona koyun. Sonra bozulmayacak şekilde buzdolabında saklayın. Eğer o an buzdolabında saklama durumunuz yoksa sütü 6 saate kadar güneş almayan ve kaloriferin olmadığı bir ortamda saklayabilirsiniz. Eğer süt buzdolabında buzlanmışsa buzu çözmek için bir ısıtıcıda buzu çözmeye çalışmayın. Buzu çözmek için biberonu ılık bir suyun altına sokarak çalkalayabilirsiniz. Akabinde hemen bebeğinize vermeye çalışın.

Yayınlanma Tarihi : 16.04.2011

26323

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim