Haberler

Makaleler

ANNE SÜTÜNÜ OLUMSUZ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

anne sütünü olumsuz etkileyen faktörlerANNE SÜTÜNÜ OLUMSUZ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Anne sütünün kalitesini ve miktarını etkileyen birçok faktör vardır. Bunlar tüketilen besinler, içecekler, ilaçlar, bitkisel ürünler, kullanılan zararlı maddeler v.b. şeyler olabilir.

Aşağıda bu etkenleri ve anne sütünü nasıl etkilediklerini bulabilirsiniz.

1. Besinler: Tüketilen besinler genelde anne sütünü olumsuz etkilemezler. Fakat nadir durumlarda olumsuz etkilere yol açabilirler. Bu besinlere sosları, lahanayı ve turunçgilleri örnek olarak verebiliriz. Bu besinler kimi emziren annelerde nadiren de olsa anne sütünü ve dolayısıyla da bebeği olumsuz etkileyebilir. Bu besinler eğer anne sütü yoluyla bebeği olumsuz etkiliyorsa bebek genelde mızmız bir görüntü sergiler.

Eğer bu besinler kesildiği halde bebeğin mızmızlığı geçmiyorsa ve başka bir hastalığı yoksa bu sefer diğer bazı tüketilen besinlerden şüphe edilebilir. Örneğin annenin tükettiği süt, peynir, yoğurt, tereyağı besinler anne sütünü olumsuz etkilemiş olabilir. Bazen bu tür besinler emziren bebeklerde besin alerjisinin belirtilerine de yol açabilir. Bunlar ishal, döküntü, mızmızlık, gaz, burun akıntısı, öksürük gibi belirtiler olabilir. Bu besinlere 1 – 2 hafta ara verip bebekteki değişikliği gözlemek gerekir.

2. İlaçlar: Her ne kadar çoğu ilaçlar emzirme dönemi boyunca güvenli olsa da bazen anne sütünü olumsuz etkileyebilecek etkiler de gösterebilirler. Emzirme dönemi boyunca ilaç kullanımı yapılacak ise bu mutlaka hekim tavsiyesiyle alınmalıdır. Ayrıca hekime kullanılan ilacın anne sütünü olumsuz etkileyip etkilemediği de danışılmalıdır.

3. Bitkisel ilaçlar: Bitkisel ilaçlar ve bitkisel çaylar da anne sütüne karışarak anne sütünü ve dolayısıyla da bebeği olumsuz etkileyebilecek bir etki gösterebilir. Bitkisel ilaçları ve diğer bitkisel ürünleri de mutlaka bilinçli bir şekilde kullanmak gerekir. Öncelikle bitkisel ilaçlar ve ürünler sağlık bakanlığı tarafından onaylı olmalıdır. Ayrıca anne sütünü ve bebeği olumsuz etkileyebilecek bir yönünün olup olmadığı araştırılmalıdır.

Örneğin rezene çayı anne sütünü artırmak için kullanılabilmektedir. Fakat rezene çayının anne sütünün içeriğini nasıl etkilediği ve dolayısıyla emzirilen bebeğe nasıl etki yaptığı yani olumlu etkileyip etkilemediği tam olarak bilinmemektedir. Bitkisel ürünlerden ekinezya da aynı etkiyi gösterebilir.

Dolayısıyla bitkisel ilaçlar ve bitkisel ürünleri kullanmadan önce mutlaka hekime danışmakta fayda vardır.

4. Alkol, kafeinli içecekler ve sigara: Bu tür zararlı maddeler de hem gebelik döneminde hem de emzirme döneminde bebeği oldukça olumsuz etkileyecek şeylerdir. ( Gebelik döneminde sigara kullanımı )

Alkolün azı bile emzirme döneminde anne ütünün içeriğini olumsuz etkileyebilecek etkiler gösterebilir. Alına alkol ortalama 30 – 90dk. arasında anne sütüne karışarak anne sütünü olumsuz etkileyebilir. ( Alkol anne sütünü nasıl etkiler? )

Çay, kahve gibi kafeinli içecekler de anne sütüne olumsuz etki edebilir. Olumsuz etkilenen anne sütü bebek üzerinde de olumsuz etkiler doğuracaktır. ( Çay ve diğer kafeinli içecekler anne sütünü nasıl etkiler? )

Emzirme döneminde sigara içmek de anne sütünü olumsuz etkiler. Anne sütüne karışan zararlı maddeler bebekte uyku problemlerine yol açar. Sigara ayrıca anne sütünü azaltan bir özelliğe sahiptir. Sigara, bebek emzirilsin veya emzirilmesin, bebekte koliğe ve solunum problemlerine yol açmaktadır. Sigara ayrıca bebekte ani bebek ölümlerine yol açabilen bir maddedir.

Eğer emziren anne sigarayı tamamen bırakamıyorsa günde sadece birkaç tane sigara içmelidir. Sigara emzirmeden hemen önce içilmemelidir. Sigara içtikten sonra bebeği emzirmek için birkaç saat beklenmelidir. Dolayısıyla sigara içmek için bebeğin uykuya daldığı zaman daha uygundur. Sigara kesinlikle bebeğin odasında veya evde içilmemelidir. Balkon var ise balkonda içmeyi tercih etmelidir. Bebek ayrıca sigara içilen ortamlara sokulmamalıdır.

Konuyla ilgili tavsiye edilen diğer yazılar:

Hamilelikte Alınan Zararlı Maddeler

Sigarayı Bırakmanız İçin Bazı Yöntemler

Anne Sütünü Artırmak İçin

Yayınlanma Tarihi : 07.05.2012

36234

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim