Haberler

Makaleler

ANNE SÜTÜNÜ AZALTAN NEDENLER

anne sütünü azaltan nedenlerANNE SÜTÜNÜ AZALTAN NEDENLER

Çeşitli faktörler emzirme dönemi boyunca anne sütünün azalmasına ya da süt üretiminin az olmasına yol açabilir. Bu faktörler şunlar olabilir:

Annenin emzirme için uzun süre beklemesi

Annenin kullandığı bazı ilaçlar

Daha önce annenin geçirdiği memeyle ilgili cerrahi operasyonlar

Prematüre doğum

Annedeki obezite sorunu

İnsüline bağımlı diyabet

Fakat her ne kadar yukarıdaki faktörler süt üretimini azaltabilse de süt üretimini artırmak için çeşitli yollar bulunmaktadır.

Eğer siz de bebeğinizi emzirirken yeterince süt olmuyorsa aşağıdaki hususları dikkate alarak süt üretiminizi artırabilirsiniz.

1. Doğum sonrasında mümkün olduğunca çabuk bebeğinizi emzirmeye başlayın. Emzirme için uzun zaman beklemeniz düşük süt üretimine yol açabilir. Doğum sonrasında bebeğini kendinize yakın tutun. Bu bebeğinizin daha çabuk süt emmeye başlamasına yardımcı olur.

2.  Bebeğinizi sık sık emzirin. Sık sık emzirmek süt üretiminizi artırır. Zaten yeni doğan bebekler sık sık emzirilmeye ihtiyaç duyarlar. İlk birkaç hafta 2 – 3 saatte bir bebeğinizi emzirin.

3. Bebeğiniz hem iki göğsünüzden dengeli olarak emzirin. Sadece bir tarafa ağırlık vermeyin. Önce bir göğsünüzdeki süt boşaldıktan sonra diğer tarafınızdan emzirin.

4. Bebeğinizi emziremiyorsanız bile sütünüzü pompayla sağarak bebeğinize verin. Bebeğinize formül besin verseniz de sütünüzü mutlaka sağın. Çünkü sütünüzü sağmanız süt üretiminiz sürekli olmasına yardımcı olur.

5. Emziği uzak tutun. Eğer bebeğinize emzik vermeyi düşünüyorsanız bebek 4 – 6 haftalık olana kadar bekleyin. Bu zaman zarfında bebeğinizi emzirin. Bu hem süt üretiminize hem de düzenli bir bakım rutini oluşturmanıza imkan sağlayacaktır.

6. İlaçlarınız dikkatli kullanın. Bazı ilaçlar anne sütünün üretimini azaltabilir. Eğer emzirme döneminde ilaç kullanmanız gerekiyorsa ilaçlarınızı emzirme yaptıktan sonra alın. Ya da süt üretiminizi ve süt kalitenizi olumsuz etkilemeyecek başka bir ilaç için hekime danışabilirsiniz.

7. Alkol ve sigaradan uzak durun. Alkol ve sigara anne sütü üretimini azaltabilir.

Anne Sütünü Artırmak İçin

Yayınlanma Tarihi : 08.02.2013

9281

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim