Haberler

Makaleler

ANNE SÜTÜNÜ ARTIRMAK İÇİN BESLENME

Diyetisyen Nurcan Bıçakçı Kahveci

Diyetisyen Nurcan Bıçakçı Kahveci anne sütünün nasıl artırılacaği konusunda çok önemli tavsiyelerde bulunuyor.

Anne sütü şüphesiz bebek beslenmesinde tam olarak yeri doldurulamayan tek besindir. Anne sütünün yeri çok özeldir. Anne sütü olabildiğince iyi değerlendirilmeli ve bebeğe verilmelidir. Peki anne sütünü artırmak için neler yapılabilir?

1- Günde 3 litre su için: Anne sütünün % 90'ı sudur. Yeterli miktarda su  ve sıvı besinler süt salgılanması için temel unsurdur. Her emzirme sonrası sıvı almaya özellikle bir miktar su içmeye özen gösteriniz. Su ihtiyacınızın bir kısmını taze meyve suyu, ayran, az şekerli komposto ve maden sularındanda karşılayabilirsiniz.

2- Bebeğinizle vakit gecirin: Özellikle doğumdan hemen sonra anne ve bebeğin hiç ayrılmadan birlikte olmaları ve ilerleyen zamanda anne bebekle teması süt yapımını uyaran ve süt verimini artıran en önemli etkendir.

3- Bebeğiniz her ağladıkça emzirin: Bebeğin sık aralıklarla emmesi süt yapımını uyaran en önemli etmendir. Anne sütü aldığı dönemde bebeğiniz istedikçe ( ağladıkça ) emzirin.

4- Bebeginizi emzirmede ısrarcı olun: Bebeğiniz sizi emerken çabuk yoruluyor, hatta uykuya dalıyor olabilir. Bu karnının doyduğu anlamına gelmez. Uykuya dalsa bile yanağını hafifçe okşadığınız zaman uykusunun içinde bile olsa emmeye devam edecektir. Unutmayın bebeğiniz emdikçe sütünüz artacaktır. Bebek emmeyi keserse ,memeler kısa bir süre sonra süt üretmeyi durdurur.

Sezaryen doğum sonrası süt gelişi biraz sıkıntı yaratabilir. Ama annenin emzirmeye istekli olması süt oluşumu için önemlidir. Çok mecburi durum olmadıkça mamaya başlamayın.

5- Günde 3 bardak süt- yogurt tüketin: Süt – yoğurt  süt üretimini artırır. Ayrıca annenin kemik ve dişerinin korunmasında çok faydalıdır. Emzirme döneminde yeterli süt- yoğurt tüketilmediği zaman diş kayıpları ve kemik erimesi oluşabilir.

6- Her öğünde sebze ve salata tüketin: Sebze salata içerdiği vitaminler sayesinde sizi ve bebeğinizi hastalıklardan korur ve süt miktarını artırmaya yardımcı olur.

7- Günde en az 3 porsiyon meyve tüketin: Meyveler de içerdiği vitaminler yönünden çok faydalıdır. Meyvelerinizde çeşitliliği sağlayın. Her gün farklı farklı renkteki meyveleri tüketin.

8-Hergün düzenli olarak yumurta, peynir, et, tavuk ve balık tüketin : Kaliteli süt salgılanması için mutlaka protein içeren yiyecekler tüketilmelidir.Ayrıca yumurta ve et ürünler emzirme döneminde gelişebilecek kansızlık problemini de önler.

9- Sık sık az az beslenin: Hem bebeğinizin sütünü artırmak hem de hamilelik döneminde alınan kiloları fark etmeden vermek için sık sık,  az az beslenin. Sık sık beslenmek hem metabolizmayı hızlandırır hem de gün içinde daha dinamik ve enerjik olmanıza ve dolayısıyla kilo vermenize yardımcı olur.

10- Kendi kendinize diyet yapmayın: Hamilelik döneminde aşırı kilo aldıysanız doğumdan hemen sonra kilo vermek için acele etmeyin. Bebeğinizi düzenli emzirdiğiniz süre içerisinde zaten yavaş yavaş kendiliğinizden zayıflayacaksınız. Günlük süt salgılamak için ortalama 500 kkal harcamanıza yardımcı olur.500 kkal  1 saat yürüyüşle harcanabilecek kalori miktarıdır.  Mutlaka diyetisyenden destek almanızda fayda olacaktır. Diyetisyen kontrolünde hem bebeğinizin sütü azalmayacak hem de daha bilinçli ve sağlıklı zayıflarsınız.

11- Beslenmenizden karbonhidratları çıkarmayın: Emzirme döneminde karbonhidrat ( ekmek, meyve) tüketimini azaltmayın. Karbonhidratlar günlük enerji ve posa ihtiyacımızı karşılamaktadır. Basit karbonhidratlar ( şeker, tatlı vss) çabuk acıktırdığı için tüketmemeye çalışın. Tam buğday ekmeği, bulgur, prinç ve makarna ölçülü olarak her öğünde tüketiniz.

12- Tatlı tercihinizi sütlü tatlıdan kullanın: Sütlü tatlılar ( sütlaç, dondurma) hamur tatlılarına göre kalori ve yağ içeriği daha düşüktür. Ayrıca sütlü tatlılar sütle yapıldığı için daha besleyicidir. Süt oluşumu için çok fazla şekerli gıda ve tatlı tüketmeye gerek yoktur. Bu size kilo katmanın dışında başka bir şey yapmaz.

13-Hergün dışarı çıkın ve yürüyüş yapın: Doğumdan sonra evde kapalı kalmak hem kilo almanıza hem de depresyona neden olabilir. Bu nedenle günde en az 30 dakika dışarı çıkın. Dışarı çıkmak hem kilo vermenize yardımcı olur, hem depresyonu önler hem de güneşlenmek sayesinde kemiklerinizin güçlenmesine yardımcı olur.

14- Düzneli uyumaya çalışın  kendinizi aşırı yormayın:Yorgunluk süt oluşumunu olumsuz etkileyen bir durumdur. Süt veren bir anne dinlenmeye özen göstermelidir.

15-Emzirme sürecinde alkol, sigara ve kafeinli- gazlı içecekler tüketilmemelidir. Bunlar süt oluşumunu olumsuz etkiler.

16- Gece mutlaka emzirin: Bebeğinizi gece emzirirseniz sütünüz çok artar. Gece emzirmek prolaktin hormonunun kanda yükselmesini sağlıyor. Bu da sonraki emzirmelerde anne sütünün artmasına katkı sağlıyor. Ayrıca prolaktin anneyi gevşeterek uykusunu getirdiğinden, geceleri emzirme anneyi dinlendirir.

DYT NURCAN BIÇAKCI KAHVECİ
0505 370 20 40
diyetisyen2006@hotmail.com

ÖZEL KONAK HASTANESİ
Yenişehir mah. Dönmez sok. no: 44 İzmit Kocaeli
444 95 95  ( 1662)

Yayınlanma Tarihi : 07.07.2014

4789

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim