Haberler

Makaleler

ANNE SÜTÜ ve EMZİRME

KEMAL HÜKMENHer anne bebeği için en iyisini ister. Bizler de sağlıklı nesiller yaratmak istiyoruz. Bunun için buradayız. İlk 6 ay emzirme bebek için en iyisi. Tıbbi zorunluluk olmadıkça anne sütü dışında hiç bir şey vermeyin.

Anne sütü:

1. Çok özel bir besin kaynağı
2. Mucizevİ özel bir besin kaynağı
3. Tanrının insan nesline bir armağanı
4. Bebeğin beslenmesini
5. Anne -bebek arasındaki sevgi bağını oluşturması
6. Emzirme bebek beslenmesinin en ekonomik ve bedelsiz şeklidir.
7. Canlı sıvı özelliği taşır zira içinde mikroplarla savaşan canlı hücreler (akyuvarlar) ve birçok mineral temel vesin kaynakları içerir.
8. Anne sütü hazır, temiz, sıcaktır, sterilizasyona gerek yoktur
9. Anne sütü bağışıklık sistemini güçlendirir. İshal, zatürre, kabakulak gibi bulaşıcı hastalıklara daha az yakalanırlar.
10. Sindirim sistemi rahatsızlıkları, gaz, kusma, kabızlık daha seyrek görülür.
11. Bebekler daha zeki olurlar, görme yeteneği artar
12. İleri yaşlarda diyabet, astım, kalp hastalıkları, romatizma gibi hastalıklardan korur.
13. İlk 6 ay yalnızca anne sütü verilmesi bağışıklık sistemini dengeli hale gelmesini sağlar, bağışıklık sistemi aşırı çalışır ise alerjik hastalıklar az veya yetersiz çalışır ise enfeksiyonlar ve kanserler daha sık görülür.
14. Emzirme (anne sütü) gebelikte alınan fazla kilolardan kurtulmayı sağlar zira emzirme fazladan günde 500 k.kalori harcanmaya sebep olur.
15. Rahim küçülmesini beyin tabanından salgılanan oksitosin hormonu ile sağlar.
16. Annenin gebelik öncesi formuna dönmesini kolaylaştırır

Emzirme için 5 kural

1. Kural: Zamanlamanın doğru planlanması:

Bebek doğar doğmaz anne memesine tutturulmalıdır. Emmede gecikme olur ise sütün gelmesi de gecikebilir. 1. haftada bebek günde 8-10 kez emzirilmelidir. Emzirme süresi ortalama 20 dakika olmalıdır. Bebekler bu dönemde güçlü çene yapılarına sahip olduklarından 3. aydan itibaren emme süresi 10-15 dakika olmalıdır.

2. Kural: Doğru emzirme pozisyonu:

Anne bebeği her pozisyonda emzirebilir. Ancak başlangıçta yatar pozisyonda daha sonraki aylarda oturarak emzirmek daha kolay olacaktır. Değişik pozisyonlarda emzirme süt salınımını ve memenin tümü ile boşalmasını kolaylaştıracaktır. Rahat koltuğa oturun, sırtınızı yastıkla destekleyin, kucağınıza yastık alarak bebeğin kavranmasını sağlayın,  emzirmeye başlamadan önce ellerinizi yıkayın, emzirdiğiniz meme tarafındaki kolla bebeği başından ve sırtından destekleyin. Diğer elin parmakları ile bebeğin meme başını tutmasını sağlayın. Emme isteksizliği var ise meme başını yanaklara ve dudaklarına değdirerek emme refleksini artırın. Emme esnasında elle memeye baskı yaparak süt akışını kolaylaştırın. Doğru emzirme için bebeğin ağzı tam açık memenin kahverengi bölümü bebeğin ağız içine girmiş bebeğin alt dudağı dışa dönük olmalı, bebek memeyi bırakıncaya kadar emzirmeye devam edilmeli, memeyi bırakınca ya da meme boşalınca diğer memeye geçilmelidir.

Emzirme sonrası:

Bebeği yüz üstü yatırın, sırta hafif masaj yaparak gazın çıkmasını sağlayın. Emmede esas olan meme başı değil memenin renkli kısmının bebeğin kavramasıdır emzirme ile meme başı 1-2 gün içinde dışa çıkacaktır çıkmaz ise yalancı meme başlığı kullanılabilir.

Emme bitiminde bebeğin memede uyuya kalmasına izin vermeyin Zira meme başı bebek tükürüğü ile uzun süre temas eder ise çatlaklar oluşur. Emzirme sonrası meme başını su ile temizleyebilir ya da memede kalan sütü verilen kremi sürebilirsiniz.

3. Kural: İdeal emzirme süresi ve sıklığı:

Sütün gelmesi için emzirmeye, bebek doğar doğmaz başlayın. Emzirme 1. haftada günde 8-10 kez, emzirme süresi ortalama 20 dakika olmalıdır zira bebekler bu dönemde güçlü değillerdir.

3. aydan itibaren emme süresi 10-15 dakika olabilir. Bir sonraki emzirmeye en son emzirilen memeden başlanmalıdır. Bebek her istediğinde meme verilmelidir. Emzirme aralığı başlangıçta 2-3 saat kadar olmalıdır. Kilosu düşük erken doğan bebeklerde emzirme süreleri 2 saatten daha az olmalı aksi halde bebek kan şekeri düşmeleri sıkça yaşanır. Sık sık emzirme süt miktarını artırır. Çünkü beyin tarafından salgılanan prolaktin ve oksitosin hormonu artacaktır.

4. Kural: Emzirme süreci kendiliğinden, doğal olarak işleyen bir süreçtir.

Doğru ortamda doğru pozisyonda tutulan bir bebek var olan içgüdüsel reflekslerini çalıştırarak emme işini kolaylıkla yapar. Bu refleksler:

Arama refleksi: Bebeğin yanağına değince kafasını çevirir ağzını açar dilini aşağıya ve öne uzatır.
Emme refleksi: Dudağa bir şey değince bebek emer.
Yutma refleksi: Ağız süt ile dolunca yutar.

5. Kural: Doyma

Doyan bebek aranmaz.
Rahatlar.
Uykuya dalar.
Kilo alıyor ayda 600-700gram.
Günde 8-10 kez çiş, 3-4 kez kaka yapıyor ise,
5. ayda doğum kilosu 2 katına, 1 yaşında 3 katına çıkmış ise,
İlk 6 ayda her 3 ayda 6’şar cm,  2. Altı ayda her 3 ayda 4’er cm uzar ve 1yaşinda 75cm olmuş ise,
Bebekler, ilk 2 hafta içinde kilo kaybedebilir. Bu kayıp, sonraki zamanda telafi edilecek ve kilo almaya başlayacaktır. Doymuyor kilo veriyor diye ek gıdaya geçmeyin. Anne sütü buzdolabında 24 saat, buzlukta 1 ay, derin dondurucuda ise 6 ay saklanabilir.

Emziren annenin beslenmesi

Emziren anne ne çok yemeli ne de diyet yapacak kadar az yemelidir. Emzirme annenin metabolizmasına 500 kilo kalori ek yük getirir, onun için diyete 500 kilo kalori ilave yapılmalıdır.

Bunun için

En az 3 porsiyon süt veya süt ürünü
5 porsiyon taze sebze ve meyve
3-4 porsiyon et, tavuk, balık, yumurta
3 litre sıvı tüketimi (bu tüketimin 2 litresi SU + 1 litresi sıvı gıda şekline)  olmalıdır
Sıvı alımı için vücudun susuzluk hissine kulak verin kolalı ve kafeinli içeceklerden uzak durun zira bu içecekler bebeğin uyumasını zorlaştırır.
Alerji yapan besinleri tüketmeyin.
Lahana, kuru baklagiller, karnabahar, soğan, sarımsak bebekte gaz yaparlar.

EMZİRME ve GEBELİKTEN KORUNMA

Düzenli ve de özellikle geceleri de emziriliyor, ek gıda verilmiyor ise koruma 6-8 ay devam eder.
Ek gıda başlanmış ise korunma ortadan kalkar. 3. haftadan itibaren ek korunma yöntemi uygulanmalıdır. Adet görülmese de %1-2 oranda yumurtlama görülür. Adet kanamaları başlamamış ise koruma  %98,1’dir.

Uzm.Dr. Kemal HÜKMEN
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
drkemalhukmen@hotmail.com
www.ozeldogum.com sitesinden sorularınız cevaplanmaktadır.
Tel: 0 222 231 0825

Yayınlanma Tarihi : 06.01.2012

14862

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim