Haberler

Makaleler

ANNE SÜTÜ NELERDEN OLUŞUR?

anne sütü nelerden oluşurANNE SÜTÜ NELERDEN OLUŞUR?

 

Anne sütü yeni doğan bir bebek için hiç kuşkusuz en değerli besin kaynağı ve hem anne sütünün hem de emzirme yönteminin bebek açısından oldukça önemli faydaları bulunmaktadır. Bunun nedeni anne sütünün içeriğinin öneminden kaynaklanmaktadır. Gerçekten de anne sütü içeriği itibariyle bebeği hastalıklardan ve enfeksiyonlardan korumakta ve gelişimini önemli düzeyde destelemektedir. Anne sütünün içeriği nelerden oluşmaktadır:

 

Proteinler: Anne sütü whey ve kazein olmak üzere iki tür protein içerir. Anne sütündeki whey protein düzeyi % 60 ve kazein protein düzeyi % 40 dır. Anne sütündeki bu protein dengesi anne sütünün hızlı ve kolay sindirilmesine imkan sağlar. Mamalar ise daha fazla kazein protein içerirler. Bu da mamaların bebek tarafından daha zor sindirilmesine neden olur.

 

Yağlar: Anne sütü bebeğin sağlığı için gerekli olan yağarı da içermektedir. Anne sütündeki yağlar bebeğin beyin gelişimi için önemlidir. Anne sütü ayrıca suda çözünen vitaminlerin emilimi için de önemli görev görür. Bebek için birincil kalori kaynağıdır. Anne sütündeki uzun zincirli yağ asitleri beyin, gözdeki retina tabakası ve sinir sistemi gelişimi için gereklidir. Bunlar hamileliğin son 3 aylık döneminde beyinde depolanır.

 

Vitaminler: Anne sütündeki vitaminlerin türü ve miktarında annenin aldığı vitaminlerin direkt ilgisi bulunmaktadır. Böylelikle anne sütünün kalitesi de sağlanmış olur. Bebek anne sütü vasıtasıyla kendisi için gerekli olan vitaminleri alır. Anne sütünde bulunan yağda çözünen vitaminler ( A, E, D, K vitaminleri ) bebeğin sağlığı için hayati düzeyde önemlidir. Anne sütündeki suda çözünen vitaminler de ayrıca ( C, B2, B3, pantothenik asit-B5 ) bebek için oldukça gereklidir.

 

Karbonhidratlar: Laktoz anne sütünde bulunan birincil karbonhidrattır. Anne sütündeki laktoz midedeki sağlıksız bakterilerin miktarını azaltır. Böylelikle kalsiyum, fosfor ve magnezyumun emilimi de gelişir. Midedeki sağlıksız bakterilerle mücadele ederek sağlıklı bakterilerin gelişimini güçlendirir, hastalılarla mücadelede yardımcı olur.

Yayınlanma Tarihi : 28.01.2015

3323

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim