Haberler

Makaleler

ANNE SÜTÜ ÇOCUKLARIN ZEKASINI GELİŞTİRİYOR

emzirme çocukların zekasını geliştiriyorANNE SÜTÜ ÇOCUKLARIN ZEKASINI GELİŞTİRİYOR

ABD’ de Boston Çocuk Hastanesi tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre emzirilen bebekler daha zeki oluyor.

Araştırmada emzirilen bebekler 3 ve 7 yaşına geldiklerinde incelendiler. Ve bu bebeklerin zeka gelişimi ve dil gelişimi bakımından daha ileride oldukları görüldü.

Araştırmanın bulguları Dünya Sağlık Örgütünün emzirme konusunda yapmış olduğu tavsiyelerle de örtüşüyor. Bebeklerin sağlıklı gelişmesi ve büyümesi için ilk 6 ay süreyle sadece anne sütüyle beslenmesi ve 6 aydan sonra anne sütünün yanında katı gıdaları almaya başlaması tavsiye edilmektedir.

Araştırma kapsamında bebeklerini düzenli olarak emziren, ara sıra emziren ve emzirmeyen 1312 kadınla görüşmeler yapıldı ve bilgileri kaydedildi. Daha sonra bu kadınların çocukları 3 ve 7 yaşlarına geldiklerinde este tabi tutuldular. Bu testler daha çok dil gelişimi ve zeka düzeylerini ölçen testlerdi.

Örneğin düzenli olarak emzirilen bebeklerin 7 yaşlarına geldiklerinde dil gelişimi ve zeka testlerinden daha yüksek puan aldıkları görüldü.

Bu çocuklar ayrıca testleri daha kısa sürede çözdükleri gibi okuma ve yazma gibi testlerden de daha yüksek puanlar aldılar.

Araştırmayı yapan uzmanlar bebeklerin zeka düzeylerinde onlara yaratılan olumlu çevrenin, kalıtımın ve çocukluk döneminde beslenme gibi faktörlerin de rol oynadığını belirtiyorlar.

Anne sütü bebekler için çok değerli bir besin kaynağı olup, onların zeka düzeylerini geliştirmeye yardımcı olacak bir çok maddeyi de içeriyor. Örneğin anne sütü aminoasitler, omega 3 yağ asitleri ve kolesterol içeriğiyle bebeklerin beyin gelişiminde etkili oluyor.

Yayınlanma Tarihi : 05.08.2013

3406

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim