Haberler

Makaleler

ANNE SÜTÜ ALERJİSİ

anne sütü alerjisiANNE SÜTÜ ALERJİSİ

 

Anne sütü alerjisinin nedeni nedir?

 

Anne sütü bebekler için mükemmel bir doğal besindir. Anne sütüne gerçek alerji neredeyse hiç yoktur. Çoğu anne sütü alerjileri aslında anne sütünde bulunan öteki besin proteinlerine duyulan alerjiden oluşur. Bunun çözümü de annenin diyetinde alerjiye yol açan alerjenleri belirlemek ve diyetten elemektir.

 

Anne sütü alerjisine karşı ne yapmak gerekir?


1. Bebeğinizin doğumunda tarama sonuçlarını hekiminizle görüşün. Bebeğinizin doğumunda topuğundan alınan kanla metabolik bozukluk testi yapılır. Galaktozemi bu bozukluklardan birisidir. Laktozu sindirmek için gerekli olan bir karaciğer enziminin genetik olarak yoksunluğudur. Galaktozemi ortalama olarak her 85,000 doğumda 1 görülür.

 

2. Bebeğinizdeki alerji belirtilerini iyi takip edin. Kolik, reflü, egzama, kronik tıkanıklık, kusma, ishal ve katı dışkısında kan gibi belirtilerin farkında olun. Tedavi öncesi bu belirtiler hekime belirtilmelidir. Çünkü bu belirtilerin olası başka nedenleri de olabilir. Ailenizde alerji geçmişi varsa bunu da hekiminizle paylaşın. Gıda alerjisi olan ebeveynlerin bebekleri anne sütü alerjisi ve diğer alerjiler bakımından daha riskli gruptadırlar.

 

3. Diyetinizden bebekte alerji yapabilecek besinleri çıkarın. Anne sütü alerjisinin en temel nedeni tükettiğiniz bazı alerjen besinlerin anne sütü yoluyla alerjiye yol açmasıdır. İşe öncelikle inek sütüyle başlayın. Çünkü inek sütü en yaygın alerjenlerdendir. Ayrıca inek sütü içeren yoğurt, tereyağı v.b. besinler de diyetten çıkarılmalıdır. Süt ve süt ürünlerini diyetten eledikten sonra bu şekilde 1 – 2 hafta kadar devam edin. Bu süre zarfında bebeğinizde anne sütüne karşı alerji gelişiyor mu? Bunu takip edin. Eğer alerjisi halen devam ediyorsa olası diğer alerjenleri dikkate alın. Soya ürünleri, yumurta, fıstık, mısır, buğday diğer yaygın alerjenlerdir.

 

4. Bu besinlerden hangisini veya hangilerini eledikten bebeğinizde anne sütüne alerji durduysa bu besinleri birkaç hafta tüketmemeye dikkat edin. Sonra tekrar bu besinleri alın. Eğer bebek tekrar alerjik tepki verirse bu besinlerin tüketimini durdurun.

Yayınlanma Tarihi : 04.03.2013

5186

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim