Haberler

Makaleler

ANİ BEBEK ÖLÜMÜ RİSKİNİ AZALTMAK İÇİN

ani bebek ölümü riskini azaltmak içinANİ BEBEK ÖLÜMÜ RİSKİNİ AZALTMAK İÇİN

Ani bebek ölümü sendromunu önlemenin garantili bir yolu bulunmamaktadır. Fakat aşağıdaki tavsiye edilenleri uygulamak ani bebek ölümü riskini önemli derecede azaltabilir.

Bebek sırt üstü yatırılmalıdır

Bebeği korumak için alınabilecek en önemli koruma önlemlerinden birisi bebeğin sırt üstü yatırılmasıdır.

İstatistiklere göre bebeğin sırt üstü yatırılması ani bebek ölümü riskini %50 azaltabilmektedir. Özellikle bebeğin yaşamının ilk 1 yılı boyunca sırt üstü yatırılması oldukça önemlidir.

Bebeğin yüz sütü yatırılması ani bebek ölümü riskini 1.7 – 12.9 kat arasında artırabilmektedir. Bebek yüz üstü uyutulduğu zaman daha fazla ısınır, nefes alması durabilir, oksijen azlığı sorunu yaşayabilir.

Bebek aynı şekilde her iki yanına yatacak şekilde de uyutulmamalıdır. Yan yatırılan bebek kolayca yüz üstü pozisyona geçebilir.

Sırt üstü pozisyonda uyumanın bir dezavantajı bebekte düz kafa sendromu gelişebilir. Bunu önlemek için de gün içinde bebek uyanıkken gözetim altında zaman zaman yüz üstü tutulmalıdır.

Bebeğin yatak takımı dikkatli bir şekilde seçilmelidir

Bebeğin yatağı sıkı ve sabit, düz olmalı ve bebeğin içine gömülecek şekilde olmamalıdır Yatağın içinde bebeğin oyuncağı ve hatta yastık bulunmamalıdır. Bebeğin kafası kolayca yastığa gömülebilir. Ya da oyuncaklar ( özellikle tüylü oyuncaklar ) bebeğin yüz kısmını kapatarak nefes almasını engelleyebilir.

Yapılan araştırmalara göre de bebeğin uyuduğu yüzeyin oldukça yumuşak oluşu ani bebek ölümü sendromu riskini artırmaktadır.

Bebeğin üstü battaniyelerle örtülmemelidir. Eğer bebek üşüyorsa daha sıcak tutan kıyafetler ( ayaklı pijama v.b. ) giydirilir. Yani bebek gece uyurken battaniye yerine üşümemesini sağlayacak kıyafetler giydirilir.

Bebek araba koltuğunda, bebek arabasında, yaylanan bebek koltuğunda, bebek taşıyıcısında uzun süre uyutulmamalıdır. Bu özellikle 4 ayın altındaki bebek için önemlidir. Çünkü kafasının sürekli öne doğru gitmesi bebeğin boğulmasına yol açabilir.

Bebekle aynı yatakta uyunmamalıdır

Çünkü bebekle aynı yatakta uyumak bir risk oluşturur ve ani bebek ölümü ihtimalini artırır. Bunun yerine bebeğin yatağı veya beşiği annesinin yatağına yakın tutulabilir.

Bebeğin aşırı ısınmasından kaçınmak gerekir

Bebek uyurken onu çok fazla sıcak tutmak ani bebek ölümü riskini artırmaktadır. Bebek uyurken terleme ve nemlenmiş saçlar gibi aşırı ısınma belirtilerini gözlemek gerekir. Bebeğin yüzü veya kafası örtülmemelidir.

Gebelik döneminde iyi bir doğum öncesi bakım sağlanmalıdır

Gebelik döneminde iyi bir doğum öncesi bakımı bebeğin sağlığını korumak ve ani bebek ölümü riskini azaltmak için önemlidir. Çünkü iyi bir doğum öncesi bakımı prematüre doğum ve düşük ağırlıklı bebek doğurma riskini azaltır. Bu iki husus bebekte ani bebek ölümü riskini artıran etkenlerdir.

Sigara, alkol ve uyuşturucu maddelerden uzak durulmalıdır

Bu faktörler ani bebek ölümü riski artıran etkenlerdir. Bunlar bebeğin sağlıklı gelişimini de olumsuz etkiler. Bebek ayrıca sigara içilen ortamlardan da uzak tutulmalıdır. Evde sigara içilmemelidir.

Bebeğin tüm aşıları yaptırılmalıdır

Yapılan araştırmalarda bebeğin tüm aşılamalarının belirlenen takvim içinde yapılmasının ani bebek ölümü riskini azaltabildiği görülmüştür.

Bebek mümkün olduğunca emzirilmelidir

Bebeğin mümkün olduğunca emzirilmesi ( en az 6 ay süreyle ) ani bebek ölümü riskini azaltabilen bir başka etkendir.

Yayınlanma Tarihi : 14.08.2012

7468

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim