Haberler

Makaleler

ANİ BEBEK ÖLÜMLERİ SENDROMU

ani bebek ölümleri sendromu

ANİ BEBEK ÖLÜMLERİ SENDROMU


Ani bebek ölümleri sendromuna nadiren rastlansa da bu konu anne ve babaları kaygılandıran bir durumdur. Nadiren görülse de böyle bir durumla karşılaşmamak için gerekli önlemleri almak gerekir. Genelde görülme sıklığı binde 2 oranındadır. Tabi alacağınız basit önlemlerle böyle bir durumun önüne geçmeniz mümkündür. Fakat diğer  taraftan böyle bir riskle karşılaşılırsa bebeğinize nasıl ilk müdahalede bulunulması gerektiği veya ne yapılması gerektiği konusunda bilgi sahibi olmanız iyi olur.

 

Ani bebek ölümleri sendromuna karşı hangi önlemler alınmalı?


1. Ani bebek ölümlerine karşı bebek uyurken yastık kullanmayın. Karyolasıyla yatağı arasında boşluk olmamasına dikkat edin. Yuvarlanıp karyolasına çarpmasını önleyici yastıklar kullanmayın. Bu bebeğinizi nefessiz bırakabilir. Bebeğinizin daha sıcak uyuması için elektrikli battaniye kullanmayın. Bebeğin üzerine çok fazla şey ve kalın şeyler örtmeyin. Yatağı sert olsun. Bebeğinizin yanında sigara içmeyin ve başkalarının da içmesine izin vermeyin.

 

2. Ani bebek ölümleri sendromuna karşı bebeğnizin odasının sıcaklığını iyi ayarlayın. Uyuduğu ortamın yeterli ısıda olmasına dikkat edin. 18 derece bebekler için yeterli olabilir. Çok fazla ısı da bebeğe zarar verebilir. Bebeğinizle aynı yatakta yatıyorsanız dikkatli olun. Onu sıkıştırabilir ve boğabilirsiniz. Sizinle onun arasında yeterli boşluk olduğundan emin olun. Eğer siz, eşiniz ve bebeğiniz aynı yatakta yatıyorsanız aynı dikkati eşinizin de göstereceğinden emin olunuz. Bebeğinizi yüzüstü yatırmamaya çalışın. Esasında ani bebek ölümlerine karşı bebeğin ebeveynleriyle aynı yatakta yatması pek tavsiye edilmemektedir.

 

3. Ani bebek ölümleri erkek bebeklerde daha çok görülür. Diğer taraftan prematüre bebekler ve çoklu gebeliklerde görülme sıklığı daha çoktur. Zayıf bebeklerde de ani bebek ölümü olasılığı vardır. Bazı bebeklerde bebeklik apnesi (uykuda solunum durması) de görülebilir ki bu tehlikeli bir durumdur. Bu durumu da önceden bir doktor tetkikiyle veya doktor gözetiminde incelemek gerekir.

 

4. Ani bebek ölümlerinde sigara etkeni de bir neden olarak kabul edilmektedir. Bebeğinizin odasında veya etrafında kesinlikle sigara içmeyin. Bebeğinizi sigara içilen ortamlara sokmayın.

 

5. Eğer bebeğinizin solunumu konusunda acil bir durum olursa ona acil müdahalede bulunun. Tabi çok daha önceden bu acil müdahalenin nasıl olması gerektiği konusunda doktorunuzdan bilgi almış olmanız gerekir. Müdahalede bulunurken aynı zamanda doktorunuzu arayın. Bu esnada bebeğinizi iyice gözlemlemeye çalışın ki doktorunuzun sorabileceği sorulara iyi cevaplar verebilesiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Ani Bebek Ölümleri Sendromu Bilinmesi Gerekenler

Ani Bebek Ölümü Riskini Azaltmak İçin

Ani Bebek Ölümü Konusunda Riskli Olan Bebekler

Ani Bebek Ölümlerini Önleme

Güvenli Uyku Ani Bebek Ölümlerine Engel Olabilir

Yayınlanma Tarihi : 20.05.2011

7077

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim