Haberler

Makaleler

ANAOKULUNDAN ÖNCE NELER YAPILMALI?

anaokulundan önce neler yapılmalıElbette ki bir anaokulunun çocuğun gelişiminde ve eğitiminde önemli bir yeri vardır. Anaokulu sürecinde çocuk hayatı için birçok önemli temeli burada alır. Fakat anaokulundan önce aile içinde de önemli bir süreç yaşar.

Bir çocuk anaokulunda empati yapmayı, başka çocukların haklarına saygı duymayı öğrenir. Fakat bunun için anaokulunu beklemeye gerek yoktur. Bunun temellerini ebeveynler çocuk anaokuluna başlamadan da atabilirler. Anaokulunda ise bu davranışlarını iyice pekiştirir. Onun için ev içinde veya dışında çocuğun bu duygularını geliştirmeye yönelik bir takım şeyler yapılabilir. Mesela oyun oynarken diğer arkadaşlarıyla yardımlaşması, bir işi arkadaşlarıyla beraber yapması, arkadaşı düştüğü zaman onu kaldırması, arkadaşına yardımcı olması pekala öğretilebilir.

Anaokulunda çocuğun ilkokul çağı için temelleri atılır. İlkokul çağının en önemli özelliği okuma ve yazmayı bu süreçte öğrenmesidir. Anaokullarında ise bu süreci destekleyecek şekilde bir takım harfler ve sayılar öğretilir. Çocuğa 10 a kadar sayması öğretilir. Bazı harfler, mesela ismin baş harfleri öğretilir. Hatta ismini, nasıl yazması gerektiği de öğretilir. Böylelikle ilkokul çağı için bir hazırlık da yapılmış olur.

Diğer taraftan anaokuluna başlamadan önce de çocuğa bazı alıştırmalar yaptırılabilir. En azından birkaç harf öğretilebilir. Mesela 1 den 5 e kadar sayması anne ve baba tarafından öğretilebilir. Bunları yaparken çocukla oyun oynarken de bunlar yapılabilir. Mesela oyuncakları, oyuncak kutusuna toplarken sırayla sayarak çocuğun rakamlara aşina olması sağlanabilir. Çocuğun adının harfleri bir melodi şeklinde söylenerek bu harflere aşina olması sağlanabilir.

Diğer yandan çocuğu anaokulundaki başka şartlara da alıştırmak iyi olacaktır. Mesela yemek yemeden önce elleri yıkamak, yemeklerden sonra dişleri fırçalamak, resim ve boyama gibi etkinliklerden sonra malzemelerini düzenlice kaldırmak v.b. etkinlikleri çocuğa anaokuluna başlamadan önce yaptırmakta fayda vardır. Çünkü anaokulunda bir düzen şeklinde yaşayacağı için bu düzene daha önceden aşina olması faydalı olacaktır.

Anaokulunda çocuğun öğretmenleri olacaktır ve öğretmenleri tarafından çocuğun birtakım şeyleri yapması veya yapmaması istenecektir. Ç.ocuğun bu istekler konusunda yardımcı ve işbirlikçi olması isteniyorsa anne ve babalar da ev içinde çocuktan yaşına uygun birtakım şeyler yapmasını isteyebilirler. Böylelikle çocuk zamanla bu tür isteklere alışacak ve anaokulunda daha uyumlu olacaktır.

Anaokullarını bir özelliği de buralardaki çalışmaların ve yaşamın bir program ve düzen içinde olmasıdır. Dolayısıyla çocuk anaokuluna başlamadan önce çocuğu programlı yaşamaya alıştırmakta fayda vardır. Mesela yemek zamanları, uyku zamanları v.b. şeyler konusunda çocuğu alıştırmak çocuğun anaokuluna daha kolay alışmasını sağlayacaktır.

Anaokulunda çocuk günün bir bölümünü anne ve babadan ayrı geçirecektir. Bazı çocuklar 3 yaşına gelmelerine rağmen anne ve babalarından bir an bile olsun ayrı durmak istemezler. Sürekli onların dizi dibinde olmak isterler. Ebeveynler bu konuda da çocuğu önceden hazırlamalıdırlar. Zaman zaman çocuğu anneanneye veya babaanneye bırakıp onlarla zaman geçirmeleri sağlanabilir. Ya da anne ve babadan ayrı zaman geçireceği bazı düzenlemeler yapılabilir. Bu da çocuğun anaokuluna bu yönden daha kolay alışmasına yardımcı olacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 06.09.2011

18778

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim