Haberler

Makaleler

ANAOKULU NASIL SEÇİLMELİ

anaokulu nasıl seçilmeliAnaokulları çocukların eğitimlerinde öneli yer tutmakla birlikte anaokulu seçerken titiz bir çalışma yürütmeli ve sizin ve çocuğunuzun için en uygun seçimi yapmalısınız. Bu seçimi yaparken bazı genel kurallara uyarsanız uygun bir seçim yapma olasılığınız çok daha yüksek olacaktır. Aşağıda seçim yaparken dikkate alınması gereken hususları bulabilirsiniz.

1. Bir anaokulunun her şeyden önce milli eğitim bakanlığınca onaylı bir kurum olması gerekir. Milli eğitim bakanlığınca onaylanmış ve denetimden geçmiş bir kurum ilk dikkat etmeniz gereken husustur.

2. İkinci olarak baktığınız anaokulunun güvenlik koşullarını dikkate alın. Okul acaba çocuklar için güvenli mi? Çocuğun güvenliğini tehlikeye sokacak şeyler var mı? Gerekli önlemler alınmış mı? Mesela oyuncak olarak kullanılan eşyalar ve diğer eşyalar çocukların salığı açısından bir risk oluşturuyor mu? Elektrik düğmeleri yeterli yükseklikte mi? Prizlerin kapağı var mı? Prizler yeterli yükseklikte bulunuyor mu? Merdivenler çok dik mi? Merdivenlerin korkulukları var mı? Merdivenlerin korkulukları yeterli yükseklikte mi? kullanılan eşyalarda, mobilyalarda, araç ve gereçlerde sivri köşeler var mı? Bu sivri köşeler kapatılmış mı? Diğer yandan balkon var ise balkon kapısı güvenli mi? Pencerelerde güvenlik kilidi var mı? Çocukların oyun oynadıkları yer nerede ve güvenli mi? Bu ve bunun gibi hususları iyi kontrol edin. Sizin içinize sinmesi çok önemli.

3. Çocuğunuz bir anaokuluna yazdırmadan önce mümkünse diğer çocukların anne ve babalarıyla da görüşmeye çalışın. Onların o anaokuluyla ilgili görüşlerini alın. Çocuğu anaokuluna yazdırdıktan sonra da diğer anne ve babalarla görüşmeye çalışın. Onların fikirlerini de alın.

4. Bir anaokulundaki öğrenciyle lisedeki bir öğrencinin okul ve anne-baba ilişkisi daha farklıdır. Anaokulunda anne-baba daha fazla işin içindedir ve anaokuluyla daha sıkı ilişkiler içindedir. En azından bunun böyle olması gerekir. Anaokulu da anne-babayla sürekli iletişim içinde olacak şekilde çalışmalarını ayarlamalıdır. Mesela okulda sürekli olmasa bile çeşitli zamanlarda toplantılar düzenlenmesi, gerekirse anne ve babayla düzenli olarak görüşülmesi yapılması gereken şeylerdendir.

5. Çocuklara verilen yemeklerin de temiz ve çocuğun gelişimine katkıda bulunacak şekilde olması gerekir. Yemekler hazırlanırken gerekli temizlik kurallarına da uyulması şarttır. Ayrıca yemeğin çocuklar için güvenli olması gerekir.

6. Anaokulunda bir öğretmen başına düşen öğrenci sayısı kaç? Bunu bilin. Genelde 1 öğretmen başına 7 çocuk düşmesi uygundur. Çünkü bu sayının daha fazla olması durumunda öğretmen çocukla yeteri derecede ilgilenemeyecektir. Ayrıca öğretmenler bu konuda tecrübeli mi? kaç yıldır kurumda çalışıyorlar? Sık sık öğretmen değişiyor mu? gibi soruları da sormanız iyi olacaktır. Eğer bir anaokulunda sık sık öğretmen değişiyorsa birtakım sorunlar var anlamına gelebilir.

7. Diğer yandan anaokulunun mutfağı ve tuvaletleri temiz mi? Mutfağı yemek yapma için temel temizlik kurallarını karşılıyor mu? Tuvaletlerde bulaşıcı hastalıklara karşı önlemler alınmış mı? Anaokulu düzenli olarak temizleniyor mu?

8. Çalışanlar çocuk eğitimi konusunda yetişmiş eğitimli kişiler mi? Bilgi düzeyleri nasıl? Çocuk eğitimi konuları dışında da bilgileri var mı? Mesela acil yardım, sağlık konularında temel bilgileri mevcut mu? Güvenlik konularında bilinçliler mi? Acil durumlarda ne yapacaklarını biliyorlar mı? Temizlik kurallarını bilip uyguluyorlar mı? Çocuklara temizlik kurallarını uygulamaları yönünde yönlendirme yapıyorlar mı?

9. Çocuğunuz okuldan eve geldiği zaman onu iyi takip edin. Davranışları nasıl, olumlu yönde değişiklikler var mı? Becerilerinde ilerlemeler var mı? Nasıl görünüyor? Sağlıklı ve temiz görünüyor mu? Tüm bu ve buna benzer sorular önemli ve sizin o anaokulunu iyi değerlendirebilmeniz için size iyi ipuçları verecektir.

Unutmayın ki anaokulu çocuğu ilköğretim çağına hazırlamada önemli işlevi olan eğitim kurumudur. O bakımdan çocuğunuzun her açıdan yetişmesinde büyük öneme sahiptir. Onun duygusal ve psikolojik yönden ilerlemesini, sosyalleşmesini, iletişim becerilerinin gelişmesini, dil becerilerinin gelişmesini, paylaşmayı öğrenmesini, empati becerisinin gelişmesini, bir takım resim ve müzik gibi becerilerinin gelişmesini sağlamalıdır. Bilişsel düzeyini yükseltmelidir. Çocuğa temel temizlik, öz bakım, beslenme v.b. alışkanlıkları kazandırmalıdır. Bir anaokulu bunları yapabildiği ölçüde başarılı bir anaokuludur.

Yayınlanma Tarihi : 06.09.2011

4961

defa okundu

+ Yorum Yap

  • ZEYNEP GÖRGÜLÜ - 07-09-2011 13:25:10

    Anaokullları artık çocuk eğitiminin önemli bir parçası oldu. Aileler bence ister devlet olsun isterse de özel olsun mutlaka anaokuluna çocuğu göndermelidir.
hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim