Haberler

Makaleler

ANAOKULU KORKUSUNU YENMEK İÇİN

anaokulu korkusuANAOKULU KORKUSUNU YENMEK İÇİN

Ayrılık korkusu çocuklar ve ebeveynleri arasında yaygın bir sorundur. Anne ve babasından bir an bile ayrı kalmak istemeyen bir çocuk için anaokulu gibi yepyeni bir ortam korku ve gözyaşı kaynağı olabilir. Fakat ebeveynler de bu yeni bir başlangıcın getirdiği duygusal travmayı azaltmak için yapabilecekleri şeyler vardır. Sizin çocuğunuz da anaokulunun ilk günlerinde korku yaşıyorsa aşağıdaki adımları takip etmeye çalışın.

1. Öncelikle kendi endişe ve korku düzeyinizi kontrol edin. Çocuklar ebeveynlerinin korku, üzüntü ve endişelerinden çabuk etkilenirler. Sizin anaokulunun ilk günlerinde yaşayacağınız bu duygular çocuğunuzu da etkileyecektir. Bir ebeveyn olarak çocuğunuz için pozitif düşünce ve güven konusunda model olmanız gerekiyor. Anaokulunun güzel yönlerini çocuğunuza vurgulayın, anaokulu hakkında çocuğunuzun zihninde olumlu düşünceler yaratmaya çalışın.

2. Birlikte bir plan yapın. Anaokulu hakkında çocuğunuzla konuşmak için zaman yaratmanız iyi olacaktır. Anaokulunda çocuğunuzu neler beklediğini, orada neler olacağını ona anlatın. Tabi ki güzel yönlerini vurgulayarak. Anaokuluna gitmeden öncesi, okul zamanı ve okul sonrasında neler olacağını çocuğunuzu net olarak bilmesi gerekir. Anaokuluyla ilgili çocuğunuzun kafasında her şey ne kadar netse o kadar az stres ve korku yaşayacaktır.

Anaokulu için çocuğunuzla güzel bir alışverişe gidin. İhtiyacı olacak şeyleri alarak eğlenceli bir zaman geçirin. Bu çocuğunuzda anaokulu hakkında hoş izlenimler bırakacaktır.

3. Anaokuluna başlamadan birlikte okula giderek okul iyice tanıyın. Öğretmeniyle birlikte konuşun. Sınıfını görün.

4. Anaokuluna başlarken çocuğunuzla sınıfa birlikte yürün ve onu yerleştirin. Sonra ona sarılın, öpün ve kısa bir vedalaşmadan sonra yanında uzun süre durmadan ayrılın. Eğer uzun süre beklerseniz çocuğunuzun sizden ayrılması zor olabilir.

5. Ayrılık endişesi gerçekten bazı çocuklar için bir engel oluşturabilir. Fakat çocukların çoğu kısa sürede yeni duruma alışırlar. Ebeveynlerin bu süreçteki olumlu katkısı çocuğun bu yeni duruma daha çabuk adapte olmasına yardımcı olacaktır. Eğer çocuğunuzda anaokulu korkusu devam ediyorsa çocuğunuzun öğretmeniyle konuşun veya bu konuda profesyonel bir destek için uzmana danışın.

Yayınlanma Tarihi : 16.09.2013

4025

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim