Haberler

Makaleler

AMİNO ASİDİN VÜCUT İÇİN ÖNEMİ

Amino asidin vücut için önemiAmino Asidin Vücut İçin Önemi

Kişinin vücudunun büyük bir bölümü hücrelerden oluşuyor. Bu hücrelerin temelini ise proteinler oluşturmaktadır. İnsan vücudu için önemli olan proteinler, kişinin büyümesini, gelişmesini, vücutta kasların oluşumunu, yaralanmaların iyileşmesini, vücut direncini, zeka gelişimini etkilemektedir. Proteinlerin yapı taşını ise amino asitler oluşturur. Vücuda alınan protein parçalanmakta ve amino aside dönüşmektedir. Bu sayede alınan protein kana karışmaktadır. İnsan vücudunun yüzde 20’si amino asitlerden oluşmaktadır. Sporcuların amino asit ürünlerini kullanmasının amacıysa kas dokusunun gelişimini sağlamasıdır. Takviye ürün olarak tercih edilen amino asit sporcuların önem verdiği bir supplementtir. Amino asit sayesinde kişinin kasları, derisi, tırnakları, saçları ve enzimleri oluşmaktadır. Kişinin ruhsal ve fiziksel olarak kendini daha iyi hissetmesini sağlar. Bazı amino asit türleri vücut tarafından üretilmekte bazılarıysa tüketilen besinler yardımıyla vücuda alınmaktadır. Vücudun üretemediği amino asitlerin bazıları dışarıdan alınmak zorundadır.

Besinler aracılığıyla alınan amino asit hayvansal gıdalarda ve sebzelerde bulunuyor. Amino asit yeterli oranda vücuda alınmadığında kişinin fiziksel, ruhsal olarak kişinin rahatsızlıklara yakalanması kaçınılmaz olacaktır. Amino asit eksikliği sonrasında kas yapımı sağlanmaz ve kilo kayıpları görülür. Kişi kendini enerjik hissetmez ve yorgunluk belirtileri görülür. Saçlar dökülür, tırnaklar kurur, deride kuruluklar görülür. Vücutta fazlasıyla amino asit eksikliği görüldüğünde kişide psikolojik sorunlar görülmeye başlar. Bu tür sorunlara neden olan amino asitler vücut için önemli ölçüde gereklidir. Sporcular yaptıkları egzersizler sırasında amino asit kaybı yaşar. Bu nedenle normal kişilere göre daha çok vücutta bulunması gerekir. Eksikliği söz konusu olduğunda vücutta kullanılacak olan protein miktarı azalır, kişi çabuk yorulur, antrenmanlardan yeterli verim alamaz, vücut gelişimi sağlanamaz ve kas yapımı mümkün olmaz. Bu yüzden amino asit supplementleri sporcular için önemli bir yere sahip oluyor.

Amino asitlerin yanı sıra kas yapısının hızlı bir şekilde gelişmesini isteyen kişiler hardline progainer kullanmaktadır. Bu ürün sayesinde vücut için gerekli olan pek çok enzim alınmakta, hacim kazanmak daha kolay hale gelmektedir. Kişinin yapmış olduğu antrenmanlardan büyük oranda verim alabilmesi hardline progainer ürününe bağlıdır.

Yayınlanma Tarihi : 29.10.2015

2060

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim