Haberler

Makaleler

ALTINCI HASTALIK, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

altıncı hastalıkALTINCI HASTALIK, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

 

Altıncı hastalık çeşitli virüslerin yol açtığı döküntülü bir hastalıktır. En çok 3 ay – 3 yaş arasındaki çocuklarda görülür. Genelde hafif düzeyde yaşanan bir hastalıktır. Hastalık mikrobu solunum yolu ile bulaşır.

 

Altıncı hastalığının belirtileri nelerdir?

 

Altıncı hastalığın önce bir kuluçka dönemi vardır. Hastalık virüsü vücuda girdikten sonra belirtilerini 1-2 haftaya kadar gösterir. Altıncı hastalığının belirtisi ateşle başlar. Soğuk algınlığı belirtileri de olabilir ve öksürebilir. Çocuktaki ateş 3-4 gün sürer. Ateş düşmeye başladıktan sonra vücutta pembemsi döküntüler oluşur. Sonraki birkaç gün içinde de kendiliğinden ortadan kaybolur. İlk belirtilerin görülmesi ve iyileşmesi süreci ortalama 1 hafta kadar sürebilir.

 

Altıncı hastalıktan bebeği korumak için ne yapmalıdır?

 

Bebeği / Çocuğu altıncı hastalıktan korumak için mümkün olduğunca diğer hastalık virüsü kapmış çocuklardan uzak tutmalıdır. Ayrıca bebeğin ve evdeki diğer insanların hijyen kurallarına da önem vermek gerekir. Bunlar arasında en basitinden sık sık elleri yıkamak önemli bir hijyen kuralıdır.

 

Altıncı hastalığın tedavisi nasıldır?


Altıncı hastalığın tedavisinde çocuğun ateşini düşürmeye yönelik tedavi uygulanır. Ateşin 39 derece ve üzerinde seyrettiği durumda mutlaka doktora danışmak veya göstermek gerekir. Ayrıca çocuğa bol bol sıvı içirmek de faydalı olacaktır.

Altıncı hastalıkta da hastalığı geçiren çocuğu hamile kadınlardan uzak tutmak gerekir. Bir de daha önce ateşli hastalık geçiren çocuklarda görülen ateş durumunda ise daha dikkatli olmakta fayda vardır. Yüksek ateş çocukta havaleye de yol açabilir.

Kimi acil durumlarda ise ( baş dönmesi, halsizlik, baş ağrısı, havale, kırmızı renkli deri döküntüsü ) çocuğu acile götürmek gerekecektir.

 

Altıncı Hastalık Çocuklarda Bulaşıcı mı?

Yayınlanma Tarihi : 02.03.2012

8196

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim