Haberler

Makaleler

ALTI AYLIK BEBEKLERİN BECERİLERİNİ GELİŞTİRMEK

altı aylık bebeklerin becerilerini geliştirmekBebeklerin bazı fiziksel ve sosyal becerileri kazanmasında anne ve babaların da önemli görevleri vardır. Bebekler bütün becerilerini kendi başlarına kazanmazlar. Başkalarının da yardımına ihtiyaç duyarlar. Çünkü özellikle anne ve babalar bebeğin büyümesinde ve eğitiminde 1. derecede önemli kişilerdir.

Bebeğiniz artık ilk aylardaki kadar hassas değildir. İlk zamanlar belki bebeğinizi kucağınıza almaya bile korkardınız. Ama o artık büyüdü ve belli bir seviyeye geldi. Bu seviyeden sonra onun bazı davranışlarının, fiziksel yeteneklerinin geliştirmesine yardımcı olmalısınız. Bunun için mesela, onu kucağınıza alıp yukarı kaldırabilir, oturtabilir, ayaklarının üzerine basmasını sağlayabilir, kollarından tutarak ayakta durmasını sağlayabilirsiniz. Bunlar onun en azından hareketlerini geliştirmesine yardımcı olacaktır.

Yine bu dönemde bebeğiniz ellerini kullanmaya başlamıştır. Her ne kadar ellerini kullanma konusunda çok usta değilse de bir şeyleri tutabilir, merakla kurcalayabilir, eline bir yemek parçası tutuşturduğunuzda onu yemeye çalışabilir. Tabi onun el becerilerini geliştirmesine siz de yardımcı olabilirsiniz. Ellerini kullanması konusunda onu cesaretlendirmelisiniz. Mesela bu aylardaki bebekler için hazırlanmış oyuncaklar alabilirsiniz. Bu oyuncaklar onun gelişimine yardımcı olacak her türlü oyuncak olabilir. Bebekler, küçük toplar, oyuncak evler, evde aklınıza gelebilecek her türlü oyuncak eşya olabilir. Bırakın bebeğiniz bunlarla dilediğince oynasın, keşfetsin, kurcalasın. Bu tür oyuncakları alırken de güvenlik önlemlerini düşünerek alın. Ayrıca bebeğiniz oynarken ona eşlik etmeyi de ihmal etmeyin. Bu sürecin interaktif olması oyuncaklarla oynamayı onun açısından daha keyifli ve eğitici hale getirecektir.

Onu sosyal ortamlara da sokmayı unutmayın. Sizin haricinizdeki diğer insanları da tanısın. Onlarla etkileşim içinde olsun. Büyük veya küçük fark etmez. Bu onun sosyalleşmesi için önemli olacaktır. Bebeğinizin zihin ve dil gelişimi için de ona yardımcı olmalısınız. Bebekler önce çok temel şeyleri öğrenirler. Önce isimleri sonra da sık kullanılan kelimeleri öğrenirler. Bu tür kelimeleri sık sık kullanın ve bebeğinizin de yavaş yavaş kullanması için onu cesaretlendirin. Bir şeyler yaparken onun da sizi izlemesine izin verin. Bu bebeğinizin öğrenme süreci ve zihin gelişimi için de gereklidir.

Kelimelerle sesler arasında ilişki kurmasına yardımcı olun. Mesela herhangi bir ses duyduğunda o sesin kime veya neye ait olduğunu ona söyleyin. Nesnelerin adını ona söyleyin. Ne olduklarını ve isimlerini öğrenmeye çalışsın. Yine nesnelerin özelliklerinden ona bahsedin. Tabi uzun açıklamalar şeklinde değil de daha kısa sözcüklerle açıklayın. Bebeğinizin bazı şeyleri keşfederek öğrenmesinde ona yardımcı olun. Onu engellemeyin. Yüreklendirin. Ama tabi sürekli kontrol altında tutarak ve onu güvenliğini sağlayarak bunu yapın.

Yayınlanma Tarihi : 20.05.2011

4002

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim