Haberler

Makaleler

ALTI AYLIK BEBEKLER

altı aylık bebekler

ALTI AYLIK BEBEK GELİŞİMİ NASILDIR?


6 aylık bebeklerin fiziksel ve diğer açılardan gelişim özellikleri genel olarak aşağıdaki gibidir.

 

1. Bebeğinizin 6. ayında fiziksel gelişimini hızla devam ettirmektedir. Bu ayda genellikle herhangi birisinden destek almadan oturabilir. Otururken baş ve gövdesi aynı hizada durabilir.

 

2. Artık kasları da geliştiği için birçok şeyi yapabilir. Kendi kendine yattığı yerde el kol hareketleri yapabilir, yuvarlanabilir. Yine el kol hareketleri daha koordineli hale gelmiştir. Uzuvlarına hakim olma becerisi artmıştır. Görme yeteneği gelişmiştir. Ayakta dik tutmaya çalıştığınız zaman bacaklarının üzerine ağırlık verebilir ( tabi siz onu bırakmadan )

 

3. Nesnelere uzanarak onu almaya çalışır. Yine sizin yüz ifadelerinizden duygularınızı anlayabilir. Yine bu dönemde   bebekler için dokunma duygusu çok önemlidir. Nesnelere dokunarak onları inceleyerek öğrenmeye çalışır. Bir şeyi incelediğinde dikkatini ona daha uzun süre verebilir.

 

4. Yine onun dil gelişimi içim onunla göz teması kurarak konuşmaya çalışılmalıdır. Dikkatlice dinleyecektir. Sesin geldiği yöne dikkatini verebilir. Elindeki bir nesneyi bulamadığı zaman onu arayabilir. İletişim kurmak için değişik sesler ve sözcükler çıkarabilir. Eline bir yiyecek tutuşturulduğunda onu kendi kendine yemeye çalışabilir.

 

5. 6 aylık bebeğin sosyalleşmesi hızla devam etmektedir. İnsanlarla birlikte olmaktan mutlu olurlar. Kucağa alınmak ve sevilmek hoşlarına gider. Başka çocukların oynadıkları oyunları merakla seyrederler. Bebeğinizin sosyalleşme sürecinin başarılı olması için onu da böyle sosyal ortamlara sokun, diğer insanlarla özellikle çocuklarla etkileşim içinde olsun. Bu tür şeyler bebeğinizin kendine has bir kişilik özelliği de geliştirmesine yardımcı olacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 20.05.2011

6830

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim