Haberler

Makaleler

ALKOL ANNE SÜTÜNÜ NASIL ETKİLİYOR?

alkol anne sütünü nasıl etkiliyorALKOL ANNE SÜTÜNÜ NASIL ETKİLİYOR?

 

Alkol anne sütünü olumsuz etkilemekte ve bu da direkt olarak bebeğe yansımaktadır. Emziren annelerin alkol kullanmaktan kaçınmaları gerekir. Bazı araştırmalarda az miktarda alkol almanın kabul edilebilir bir şey olduğunuza dair bulgular elde edilse de aslında alkolün güvenli bir düzeyi yoktur. Hem hamilelik döneminde hem de emzirme döneminde alkolden kaçınmakta fayda vardır. Özellikle düzenli alkol alımı veya aşırı alkol tüketimi bebek üzerinde zararlı etkiler doğurma riski bulunmaktadır.

 

Anne sütündeki alkol

 

Alkol aldığınız zaman bu kana karışır. Fakat alkolün birazı da anne sütüne geçer. Bu dikkate alınması gereken bir husustur. Özellikle eğer zaman zaman alkol alıyorsanız alkolü bebeğinizi emzirmeden 1 saat önce veya emzirdikten 1 saat sonra az miktarda almanız tavsiye edilmektedir.

 

Alkol ve süt üretimi

 

Eski bir inanışa göre alkolün anne sütünü artırdığa dair bazı kültürlerde böyle bir inanış vardır. Fakat yağılan bilimsel araştırmalara göre bu inanış tamamen yanlıştır. Alkol anne sütünü artırmaz. Bilakis yine bilimsel araştırmalara göre alkol alan annelerin bebeklerinin daha az süt içtiklerine dair bulgular elde edilmiştir.

 

Alkolün emzirmedeki diğer potansiyel etkileri

 

Eğer çok fazla alkol alıyorsanız veya düzenli olarak alkol tüketiyorsanız bunun bebeğiniz üzerinde ciddi etkileri olabileceğini bilmelisiniz. Emzirilen bebeklerin alkolden dolayı daha uykulu oldukları ve daha tehlikeli derin bir uykuya dalabilecekleri bir gerçektir. U bebekler ayrıca daha zayıf ve güçsüz olabilir ve aşırı bir şekilde terleyebilirler. Ayrıca alkolün anne sütüne karışmasından dolayı bebeklerin gelişimleri olumsuz etkilenebilir veya bu bebeklerde normalin üzerinde bir kilo oluşabilir.

 

Alkolün anne sütündeki bu etkilerini ve bebeğini nasıl etkilediğini düşündüğümüzde aslında alkolün güvenli bir düzeyinin olmadığını bilmek gerekir. En sağlıklı seçim hamilelikten ve emzirme döneminde alkolden uzak durmaktır.

Yayınlanma Tarihi : 30.01.2014

4798

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim