Haberler

Makaleler

ALERJİDE TEDAVİ YAKLAŞIMLARI

alerjide tedavi yaklaşımları

ALERJİDE TEDAVİ YAKLAŞIMLARI / ÇOCUKLARDA ALERJİYE YOL AÇAN ETKENLER

Çocukların alerjik durumlarının tedavisinde çeşitli yaklaşımlar mevcuttur. Tabi alerjik durumun tedavisinden önce teşhis aşaması gelir. Yani çocukta alerjiye tam olarak neyi yol açtığı tespit edilmeye çalışılır. Bunda çocuğu iyi bir şekilde gözlemleyecek olan anne ve babanın da rolü vardır.

Çocuk yemek yerken alerjik bir durum oluyor mu? Dışarı bahçeye çıkarken burun akıntısı veya hapşırma var mı? bunun gibi gözlemler yapılarak çocuğun alerjisinin nedenleri tahmin edilebilir. Tabi bu bilgi hekime de yardımcı olacaktır. Diğer taraftan hekim de yapacağı testlerle çocukta alerjiye yol açan nedeni tespit edecektir.

Burada aslında erken teşhis kadar alerjik durumun bir an evvel tedavisi de önemlidir. Çünkü tedavi edilmeyen bazı alerjik durumlar astıma bile yol açabilmektedir.

Çocuklardaki alerjinin tedavisinde hangi yöntemler uygulanır?

1. Alerjik durumların tedavisinde uygulanacak tedavilerden birisi alerjiye yol açan maddeyi veya nedeni ortadan kaldırmaktır. Yani alerjiye yol açan nedeni çocuktan uzaklaştırmaktır.

Bebek ve çocuklarda alerjiye yol açan nedenlerden birisi gıda alerjileri olabilir. Dolayısıyla çocukta hangi tür gıdaların veya gıdalardaki katkı maddelerinin alerji yaptığını iyi tespit etmek gerekir. Bebek ve çocuklarda en çok yumurta akı, inek sütü, buğday ve narenciyeler gıda alerjisine yol açabilir. Çocuğunuz hangi besine veya maddeye alerjisi var ise o tür besinlerden uzak durmak gerekir. Mesela marketten alkış veriş yaparken onda alerjiye yol açabilecek bir katkı maddesi var mı diye ürünün etiketi kontrol edilmelidir.

Burada yapılması gereken çocuk alerjisinden dolayı bazı besinleri yiyemeyeceği için o besinlerden alamadığı vitamini başka besinlerden ikame etmektir. Mesela buğday yerine yulaf, pirinç ve arpa unu, portakal suyu yerine brokoli, karnabahar verilebilir. Mesela yumurta akı yerine tavuk eti, peynir verilebilir. Eğer bir bebekte veya çocukta o besine karşı bir duyarlılık varsa onun mümkün olduğunca daha geç bir evrede vermek daha iyi olacaktır. Mesela bebeğinizi 12 ay olana kadar memeden kesmemek de iyi bir çözümdür. Çocuğun alerjisi için. 1 yaşına gelene kadar soya, buğday, inek sütü, mısır, limon vermemek daha iyi olacaktır. Yumurtayı 2 yaşına kadar vermemek gerekir. 3 yaşına kadar da yerfıstığı ve balık vermemek gerekir.

Çocukların polenlere de alerjisi olabilir. Tabi polen alerjisi genelde mevsimseldir. Mesela çocuk ilkbaharda polenlerden dolayı alerjik bir durum yaşar fakat yaz mevsimi girince bu durum sona erer. Ya da soğuk havalarda bu durumu yaşar ve sıcak havalarda ise düzelir.

Dolayısıyla polenlerin çocuğu ne şekilde ve ne zaman etkilediğini iyi tespit edip ona göre önlem almak gerekir. Mesela bahçeli bir eviniz var ise buradaki ağaçların polenleri çocuğu etkileyebilir. Dolayısıyla çocuğu bahçeye çıkarmamak daha iyi olabilir. Sabah vakitleri polenlerin yoğun olduğu vakitlerdir. Sabahları ve özelikle soğuk havalarda, rüzgarın çok estiği havalarda çocuğu dışarı çıkarmamak gerekir. Evdeki havyaların tüyleri de polenleri barındırır. Bunlar da alerjik etki yapar. Dolayısıyla eğer evde hayvan besleyecekseniz o sık sık yıkamak gerekecektir. Çocuğun polenlere alerjisi çok şiddetliyse ve çok çabuk etkileniyorsa bir süre polenlerin olmadığı veya daha az olduğu bir yere gidebilirsiniz.

Evde beslediğiniz evcil hayvanlar da çocukta alerjiye yol açabilir. Hayvanın idrarı, katı dışkısı alerji yapabilir. Tüyleri alerjiye yol açabilir. Eğer böyle bir durum varsa gerekli önlemleri almanız gerekir. Mesela hayvanı haftada birkaç kere yıkamak, hayvan için ev içinde başka bir yer ayarlamak veya ev dışında mesela onun için bir kulübe yapmak v.b. Hatta bazı çocuklarda evcil hayvanlara karşı aşırı hassas bir durum da olabilir. Bu durumda yapılabilecek şey hayvanı tamamen hayatınızdan uzaklaştırmak olabilir. At kılı ve evdeki kuşlarda alerji nedeni olabilir. Onun için mesela at kılından yapılma fırçaları kullanmamak gerekir. Hayvan postundan veya tüyünden yapılan eşyaları kullanmamak gerekir. Söz konusu çocuğunuzun sağlığı olunca ev içindeki evcil hayvanlarla ilgili en radikal kararları bile almanız gerekecektir.

Çocuklarda alerjiye yol açan şey ev tozları da olabilir. Aslında tozun kendisi alerjiye yol açmaz. Tozların içinde yaşayan ve gözle görülmeyen mikroskobik düzeydeki böcekler alerjiye yol açabilir. Dolayısıyla çocuğun hayatından tozlu eşyaları ve toza yol açan şeyleri mümkün olduğunca ortadan kaldırmak gerekir. Mesela çok fazla toz tutan bir halı varsa onu kaldırın. Çocuğun odasında kitaplar varsa onu başka yere taşıyın. Çünkü kitaplar da yüksek oranda toz tutarlar. Çocuğun odasını sık sık temizleyin. Güçlü toz emiciler kullanın. Eşyaları veya kıyafetleri mümkünse yüksek ısıda yıkamaya çalışın. Eğer bir eşyayı veya kıyafeti daha düşük ısıda yıkamanız gerekiyorsa onu daha sık aralıklarla yıkamanız iyi olacaktır.

Ayrıca evdeki nem oranının da yüksek olmaması gerekir. Nem oranını orta düzeylerde tutmanızı gerekir. Çünkü tozlardaki böcekler nemin yüksek olduğu evlerde yaşarlar.

Çocuklarda daha birçok şey alerjik durum yaratabilir. Mesela arı sokmaları, yünlü battaniyeler, kaz tüyünden yapılan yorganlar, yastıklar, sigara dumanı, parfümler, çeşitli yemek kokuları, çeşitli kokular, sabunlar, deterjanlar v.b. Hatta öyle ki çocuk bir mekandan başka bir mekana girdiği zaman hemen hapşırmaya başlar. İşte o ortamın mevcut kokusu da onu n olumsuz etkilemiş olabilir. Bu gibi alerji yapan etkenleri de iyi takip edip, çocukta bu tür şeyler alerji yapıyorsa gerekli önlemleri almak gerekir.

2. Alerjik durumların tedavisinde elbette ki ilaç tedavisi de uygulanmaktadır. Tabi ilaç tedavisi için mutlaka bir hekim kontrolünde gerekli teşhisin yapılıp ilaç tedavisine başlanması gerekir.

Konuyla ilgili tavsiye edilen diğer yazılar:

Sigaraya Maruz Kalan Çocuklarda Astım Riski Daha Fazla

Annelerin Stresi Çocuktaki Stresi Azdırıyor

Yayınlanma Tarihi : 01.07.2011

14561

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim