Haberler

Makaleler

ALERJİ NEDİR VE ÇEŞİTLERİ NELERDİR

alerji nedir ve çeşitleri nelerdirAlerji bir alerjene ( alerji yapan madde ) karşı vücudun bağışıklık sisteminin verdiği olumsuz tepkidir. Bu tepkiyle vücudun değişik yer veya yerlerinde reaksiyonlar oluşur. Bazı alerji çeşitleri oluştuğu andan itibaren birkaç dakika sürebileceği gibi birkaç saat hatta birkaç gün bile sürebilir. Alerjik durumlar üst solunum yolları, alt solunum yolları, sindirim sistemi, deri, ve gözlerde görülebilir.

Üst solunum yollarındaki alerjiler; burun akıntısı, sinüzit, boğaz ağrısı, burundan genize akıntı şeklinde kendini gösterebilir. Alt solunum yollarındaki alerjiler; alerjik bronşit ve astım olarak kendini gösterebilir. Deri ile ilgili alerjiler ise deride döküntü, egzama şeklinde kendini gösterebilir. Gözlerdeki alerjide ise; kaşıntı, sulanma, kızarıklık, enfeksiyon olabilir.

Alerjik durumlar genelde ortalama olarak çocukların %20 sinde görülen rahatsızlıklardır. Alerjinin sebebi vücudun bağışıklık sisteminden kaynaklanır. Vücudun bağışıklık sistemi bazı maddelere karşı ( alerji yapan madde ) olumsuz tepki verir. Vücut bu tepkiyle birlikte bazı maddeler salgılar ve alerjik durum oluşur.

Alerjik durumların aileden gelen sebepleri de vardır. Mesela çocukta alerjik bir durum varsa ailedeki diğer bireylerde de alerjik durum olabilir. Fakat bu alerjik durumlar kendini farklı şekillerde gösterebilir. Çocuğun ev içindeki tozlara alerjisi olabilir ama mesele anne ise ağaçlarla dolu bir bahçeye girdiği zaman birden hapşırmaya başlayabilir. Ya da mesela babada astım görülebilir. Dolayısıyla ailede alerjik durumlar var ise çocuğun da bir şekilde alerjik durum yaşaması muhtemeldir.

Yayınlanma Tarihi : 01.07.2011

7410

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim