Haberler

Makaleler

AİLE HEKİMLİĞİNDE HASTA HEKİM İLİŞKİSİ

aile hekimliğinde hasta hekim ilişkisiAile hekimliği sistemi hastaya ilk elden tani ve tedavi hizmeti sağlamak için geliştirildi. Bu sistemde her bireyin kendine ait bir aile hekimi bulunmakta ve birey tani ve tedavi için kendi hekimine gitmektedir. Bu aslında çok ideal bir durumdur. Hem hasta hem de hekim açısından birçok avantajlı vardır.

Her şeyden önce hekim hastasını hasta da hekimini çok iyi tanıma imkanı bulur. Hekim hastasını ne kadar iyi tanırsa, onun hastalık geçmişi, tedavileri hakkında ne kadar çok bilgisi olursa hekim açısından o kadar çok avantaj oluşturur. Böylelikle hastası için daha güvenilir bir tanı, tedavi, yönlendirme ve koordinasyon hizmeti sunar.

Bu sistemde hekimin hastasına hastanın da hekime güveni daha da pekiştirilir. Tanı ve tedavi de güven çok önemlidir. Bu şekilde hasta hekiminin tavsiyelerini daha çok yerine getirir, tedavisini hekimin sınırlarından çıkmadan yürütür. Hekim de böylelikle hastasına daha iyi hizmet vermeye odaklanır. Diğer yandan hastasıyla güven ilişkisi kuran hekim hatasının bazı psikolojik ihtiyaçlarına cevap verebilecektir.

Yayınlanma Tarihi : 13.06.2011

4664

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim