Haberler

Makaleler

AİLE HEKİMLİĞİ SIK SORULAN SORULAR

aile hekimliği sık sorulan sorular1. Aile hekimimi nasıl öğrenebilirim?
Bunun için 2 yol var. Birincisi; T.C. kimlik numaranızla size en yakın aile sağlığı merkezi, toplum sağlığı merkezi veya il sağlık müdürlüğüne başvurabilirsiniz. Ya da ikincisi; doğrudan http://sbu.saglik.gov.tr/sbahbs/ internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

2. Aile hekimimi değiştirebilir miyim?
Evet. Aile hekiminizi istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Fakat siz kendi isteğinizle bir aile hekimi belirledinizse değiştirmek için en az 3 ay beklemeniz gerekecektir.

3. İstediğimiz aile hekimini seçebilir miyiz?
Evet seçebilirsiniz. Hatta tüm aile fertlerinin sadece bir aile hekimine bağlı olma şartı bulunmamaktadır. Fakat çocuklar kendi velilerinin uygun gördüğü aile hekimine kayıt ettirilirler. Bebekler ise annelerinin bağlı olduğu aile hekimine kayıt ettirilir.

4. Aile hekimimi nasıl değiştirebilirim?
Bunun için ya doğrudan sizin seçtiğiniz aile hekimine başvurmanız gerekir ya da toplum sağlığı merkezine başvuruda bulunmanız gerekir.

5. Herkes aile hekimliği hizmetinden faydalanabilecek mi?
Herkes aile hekimliği hizmetinden faydalanabilir. Bunun için herhangi bir ücret ödemeyecektir. Bir aile hekimine bağlı olmak ve hizmet almak için sağlık sigortasının olması da şart değildir.

6. Aile Hekimliği hizmetleri ücretsiz midir?
Evet, ücretsizdir. Muayeneler, aşılamalar, enjeksiyon,  pansuman, birinci basamakta yapılan tahlil ve film hizmetleri için ücret alınmaz. Bu hizmetlerden yararlanmak için herhangi bir sosyal güvencenin olması gerekmiyor. İlaç ücretleri ise kişinin sosyal güvencesinin durumuna göre ödenir.

7. Aile hekiminin görevleri nelerdir?
Aile hekimi izleme ve taramaları (kanser, yenidoğan, kronik hastalıklar, yaşlı sağlığı ve benzeri taramalar) yapar. Kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri (gebe, loğusa, bebek, çocuk izlemeleri, aşılama hizmetleri gibi) ile birinci basamak tanı, tedavi, rehabilitasyon ve danışmanlık hizmetleri, sağlığı geliştirici hizmetler ile ana çocuk sağlığı ve aile planlaması hizmetlerini verir. Ancak evde bakılabilecek durumda olan özürlü, yaşlı, yatalak ve benzeri durumdaki kişilere evde veya gezici/yerinde sağlık hizmetlerinin yürütülmesi sırasında koruyucu sağlık hizmeti, birinci basamak tanı, tedavi rehabilitasyon ve danışmanlık hizmetlerini verir, tanı ve tedavisi yapılamayan hastaları sevk eder, sevk edilen hastaların geri bildirilen muayene, tetkik, tanı, tedavi ve yatış bilgilerini değerlendirir, ikinci ve üçüncü basamak tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri ile evde bakım hizmetlerinin koordinasyonunu yapar. Gerektiğinde kişiyi gözlem altına alarak tetkik ve tedavisini yapar. Sağlık raporu, sevk evrakı, reçete v.s. belgeleri düzenler.

8. Aile Hekimine kayıt yaptırmak için ne yapmak gerekir?
Zaten aile hekimine ilk kayıp il sağlık müdürlüklerince otomatik olarak yapılmaktadır. Bunun için de kişinin ikamet ettiği yer esas alınır. Eğer kişi herhangi bir aile hekimine bağlı değilse bunu kendisi de yaptırabilir. Bunun için aile sağlığı merkezine, toplum sağlığı merkezine veya il sağlık müdürlüğüne başvurarak bir aile hekimine bağlanabilir.  Eğer kişilerin ikamet adresi değişmişse yine başvuruda bulunarak aile hekimini değiştirebilirler

9. Aile Sağlığı Merkezi Nedir?
Sağlık hizmetlerinin verildiği yerdir. Bir ya da daha fazla aile hekimi ve aile sağlığı elemanının görev aldığı yerlerdir.

10. Toplum Sağlığı Merkezi nedir?
TSA sağlık kuruluşudur. Kendi bölgesindeki sağlık kurumları ve birimlerinin koordinasyonundan sorumludur.

11. Aile hekimine gittiğimiz zaman bir belge hazırlamamız gerekecek mi?
Hayır. Doğrudan aile hekimine başvurabilirsiniz.

12. Aile hekimime hangi saatlerde gidebilirim?
Aile hekiminize çalışma saatleri içinde müracaat edebilirsiniz. Eğer aile hekiminiz çalışma saatlerini değiştirdiyse bunu çalıştığı yerde afişe edecektir.

13. Aile hekimime her türlü sağlık problemimi danışabilir miyim?
Evet danışabilirsiniz. Eğer kendi uzmanlık alanında yapabileceği varsa onları yapar. Kendi uzmanlık alanına girmeyen konular için sizin sevk ve koordinasyonunuzu sağlar.

14. Aile hekimine gitmeden doğrudan hastaneye gidebilir miyim?
Gidebilirsiniz. Fakat doğrudan hastaneye giderseniz bir miktar katılım payı ödemeniz gerekecektir. Acil durumlarda ise doğrudan hastane acil servisine başvurulabilir.

15. Gezici sağlık hizmetinden herkes faydalanabilir mi?
Gezici sağlık hizmetleri uzak mahalle, belde, köy, mezra gibi yerlere verilir. Bizzat oralara gidilerek verilen bir hizmettir. Yani her yerde verilmez. Diğer yandan evden çıkamayacak durumda olan hastalar, yaşlılar için de bu hizmet verilir.

16. Mesela bir süre için başka bir yere gitsem oradaki bir aile hekiminden hizmet alabilir miyim?
Alabilirsiniz. Misafir hasta statüsünde sağlık hizmetinizi alabilirsiniz. Ayrıca misafir hasta hizmeti de ücretsizdir. Sizden herhangi bir ücret istenmeyecektir. Fakat çok uzun bir süre için bağlı olduğunuz adresten ayrılırsanız bu durumda aile hekiminizi değiştirmeniz daha uygun olacaktır. Bunun için gittiğiniz yerde başvuruda bulunarak aile hekiminizi değiştirebilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : 13.06.2011

10629

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim