Haberler

Makaleler

AĞLAYAN PREMATÜRE BEBEĞİ SAKİNLEŞTİRMEK

ağlayan prematüre bebeği sakinleştirmekAĞLAYAN PREMATÜRE BEBEĞİ SAKİNLEŞTİRMEK

Bütün bebekler ağlarlar fakat bazı bebekler diğerlerinde daha çok ağlar. Bebekler acıktıklarında, sıkıldıklarında, gürültülü ortamlarda, yeni bir kişiyle karşılaştıklarında, kendilerini rahat hissetmediklerinde veya korktuklarında ağlarlar. Bebekler ayrıca altlarını kirlettiklerinde ve bezlerinin değişmesi ihtiyacını hissettiklerinde de ağlarlar. Ağlamak bebeğin insanlarla bir iletişim kurma yoludur.

Bir bebeğin ağlaması kimi zaman ebeveynleri için sinir bozucu olabilir. Ağlayan bebekler karınları doyurulduğu zaman, altları değiştirildiği zaman, sallandıkları zaman, ışıklar karartıldığı zaman, hareket halindeyken, müzik dinlerken sakinleşirler. Tabi bebeğin ağlama nedenini de iyi bilmek gerekir. Eğer yeni doğan bir bebek 2 – 3 saatten daha uzun bir süre emzirilmediyse muhtemelen acıktığı için ağlayabilir. Yeni doğan bebekler altlarını sık sık kirletirler ve altlarının da sık değiştirilmeye ihtiyacı vardır.

Yapılan bazı araştırmalar prematüre bebeklerin normal sürede doğan bebeklere göre daha çok ağladıklarını ve daha mızmız olduklarını ortaya koymaktadır. Prematüre bebekleri sakinleştirmek diğer bebeklere göre daha zor olabilir. Prematüre bebeklerin düzensiz bir beslenme ve uyku modelleri vardır. Fakat her bebeğin birbirinden farklı olabildiğini de unutmamak gerekir.

Prematüre bebekleri sakinleştirmek için:

1. Bebeğin aç olup olmadığından emin olun. Açsa karnını doyurun.

2. Altını kirletip kirletmediğinden emin olun. Yeni doğan bebekler bir gün içinde altlarını ortalama 10 defa kirletebilirler. Altını sık sık değiştirin.

3. Bebeğinizde bir hastalık veya ağrısı olup olmadığını kontrol edin. 38 dereceden daha yüksek bir ateş, diş etlerinde şişlik veya bir kulak enfeksiyonu gibi sorunları olabilir.

4. Bebeğinizle birlikte yürüyün, hareket edin. Ağlayan ve mızmız bebekler sakinleşirler.

5. Bebeğinizle konuşun veya ona şarkı söyleyin.

6. Ona bir oyuncak veya emzik verin.

7. Bebeğinizi bebek arabasına koyarak kısa bir gezinti yapın.

8. Bebeğinize sakin ve dinlendirici bir müzik dinletin.

9. Elektrikli süpürge, saç kurutma makinesi v.b. cihazları çalıştırın ve bebeğinize dinletin. Bebekler bu tür ritmik seslerden hoşlanırlar.

10. Bebeğinizi kendinize yakın tutun. Annesine yakın hissetmek bebekte güven duygusu uyandırır.

11. Eğer yorgunsanız ve biraz mola vermeniz gerekiyorsa bebeğinizi sakinleştirmek için bir yakınınız veya tanıdığınızdan yardım isteyin.

Yayınlanma Tarihi : 14.02.2013

5929

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim