Haberler

Makaleler

ACİL DURUMLAR İÇİN HAZIR MISINIZ?

acl durumlar için hazır mısınızBütün yeni doğum yapmış veya bebek büyüten anneler acil durum düşüncesinden rahatsızlık duyarlar. Hele acil durum bebekle ilgiliyse iyice stresli ve sıkıntılı bir süreç yaşarlar. Çünkü anneler genelde acil durumlarda ne yapacaklarını, ne yapmamaları gerektiğini bilemezler veya o stres ve telaş içinde elleri ayaklarına dolanır. Hiç kimse tabiî ki bir anneden acil durum uzmanı olmasını beklemez. Tabi bazı anneler acil durumlarda daha tecrübeli olup bazı basit uygulamaları yapabilmektedirler. Fakat her anne ve baba bu durumda olmayabilir.

Bu durumda yapılması gereken, yani acil durum gerçekleşmeden önce bazı gerekli önlemlerin alınması gerekir ki bu önlemler acil bir durumda anne ve babaya daha büyük bir rahatlık sağlayacak ve acil durum sürecini daha iyi yöntemlerine yardımcı olacaktır.

Yapılması gereken şeylerden ilki acil bir durumda kiminle ve nereyle iletişme geçeceğinizdir. Acil bir durum çeşit çeşit olabilir. Dolayısıyla mümkün olduğunca çok işinize yarayacak kişi ve kurumların telefon numaralarını ve diğer iletişim bilgilerini not etmenizdir. Bu bebeğinizin doktoru olabilir, en yakınınızdaki bir acil servis olabilir, hastanenin telefonu olabilir, size yardım edebilecek yakınlarınızın telefonu olabilir. Hatta mesela belediye, polis, yangın v.b. yerlerin telefon bilgilerini de bulundurmanız sizin için faydalı olacaktır. Bu telefon numaralarını evde sürekli ulaşabileceğiniz kolay bir yere koyun. Ayrıca çevrenizdeki sağlık kuruluşlarını da adres olarak bilmeniz size zaman kazandıracaktır.

Diğer yapılması gereken bir önlem de bebeğinizle ilgili sağlık bilgilerini her zaman yanınızda bulundurmanız. Bebekle birlikte dışarı çıksanız bile bu tür sağlık bilgilerini yanınızda bulundurun. Bu bilgiler acil bir durumda yabancı bir doktorun bebeğinizi daha iyi tanımasına yardımcı olur. Bu da bebeğinizle ilgili bir acil durum için önemli bir önlemdir.

Artık anne ve babalar da tıbbi konularda eskisinden daha fazla bilgi edinebilmekteler. Gerek internetin günlük yaşamda daha da yaygınlaşması ve gerekse de bebekle ilgili tıbbi konularda anne ve babaların daha araştırmacı olması önemli bir avantaj. Ayrıca çeşitli kurumlar acil yardım konusunda eğitimler de vererek insanları bu konuda bilinçlendirmektedirler. Anne ve babalar da bebekleriyle ilgili olabilecek acil durumlara daha bilinçli bir şekilde müdahale edebilmek için bu acil yardım kurslarına gidebilirler.

Yayınlanma Tarihi : 01.08.2011

4165

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim