Haberler

Makaleler

ACABA HAMİLE MİSİNİZ?

hamilelik testi

ACABA HAMİLE MİSİNİZ? HAMİLE OLDUĞUNUZU NASIL ANLARSINIZ?

Bir çocuk sahibi olmak hemen hemen her evli kadının düşlediği bir şeydir. En ufak bir belirtide acaba hamile miyim? diye her kadın meraklanır. Hamileliğin birçok belirtisi vardır. Bu hamilelik belirtilerinin hepsinin bir arada gerçekleşmesi de önemli değildir. Birkaçının bir arada olması bile hamilelik belirtisi olabilir. İyi bir gebelik testi sizin bu merakınızı gidermeye yardımcı olacaktır.

Evde gebelik Testi, İdrar Testi ve Kan Testi olmak üzere 3 tür gebelik testi bulunmaktadır. Bir de Ultrason yöntemi vardır.

Evde Gebelik Testi: En yaygın başvurulan yöntemdir. Hekim kontrolünde yapılan test kadar doğru sonuç verebilmektedir. Fakat evde gebelik testi hiçbir zaman tek başına yeterli olan bir test yöntemi değildir. Bunun doktor kontrolünde yapılacak bir testle desteklenmesi şarttır. Onun için evde gebelik testi yaptıktan sonra mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir. Bu şekilde hamile kalıp kalmadığınızı doktorunuzla birlikte netleştirmiş olursunuz. Ayrıca hamileyseniz doktor kontrolünde bir gebelik dönemi geçirmeniz için planlama yapma imkanınız olur. Yani gebeliğe ilişkin her şeyi doktor kontrolünde yapmalısınız.

Kan Testi: Gebelik testi için en kesin test yöntemidir. Bazen de hem idrar hem de kan testi birlikte istenebilmektedir. Bu şekilde daha kesin bir tanı koyulabilmektedir. Bu testle hamileliğin hangi ayında olunduğu da saptanabilmekedir.

İdrar Testi: İdrar testi de kesine yakın bir olasılıkla gebeliği tespit eder. İdrar testi tabi yine doktor kontrolünde ve laboratuar şartlarında yapılır. Teste gitmeden doktorunuzu arayın. Sizden isteyeceği bazı şeyler olabilir. Mesela teste gitmeden önce sabah ilk idrarınızı yapmamanızı isteyebilir.

Ultrason: Ultrason çektirerek de gebeliğinizi netleştirebilirsiniz. Ayrıca bu şekilde gebeliğinizin tek mi yoksa birden fazla mı olduğu anlaşılır.

Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Adet kanamasının durması,
Yorgunluk ve halsizlik,
Çabuk yorulma,
Mide bulantıları ve kusma,
İdrara sık sık çıkmak,
Göğüslerde ağrı ve acı hissi,
Vajina dokusunun renk değiştirmeleri,
Meme ucu çevresinde koyulaşmalar ve kabartılar,
Aşırı yeme isteği veya tam tersi durumlar olabilir.
Sık ve şiddetli kasılmalar,
Rahim ve karında genişleme,
Bebeğin hareket etmeye başlaması,
Ultrason çekilerek yapılan tespit,
Bebeğinizin kalp atışları ve hareketleri.

Yayınlanma Tarihi : 19.05.2011

13284

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim