Haberler

Makaleler

9 ADIMDA DAHA İYİ BİR ANNE OLMANIN SIRLARI

9 adımda daha iyi bir anne olmanın sırları9 ADIMDA DAHA İYİ BİR ANNE OLMANIN SIRLARI

 

Her anne çocukları için en iyisini yapmak ister. Çocuklarının mutlu, sağlıklı ve başarılı olması için elinden geleni yapar. Fakat her şeyin bir daha iyisi vardır. Daha iyi bir anne olmanın da yolları vardır. İşte size bazı tavsiyeler:

 

1. Sabırlı olun ve öfkenizi kontrol edin

 

Çocuğunuza karşı sabırlı olun. Çocuklar hatalar yaparlar. Ev içinde istemediğimiz birçok hatayı yapabilirler. Fakat bir anne olarak bu hatalar karşısında nasıl tavır takındığınız önemlidir. Öfkeli tavırlar ve şiddet çocukların fiziksel, duygusal ve psikolojik gelişimi için iyi değildir. Sabırlı davranarak ve öfkenizi kontrol ederek çocuğunuza doğru davranışı göstermelisiniz. Bu hem sizin hem de çocuğunuz için daha iyidir. Sinirli olduğunuz zamanlarda karar almadan ve hareket etmeden önce birkaç defa derin nefes alın ve sakinleşmeye çalışın. Stresli ortamdan biraz uzaklaşabilirsiniz. Aksi halde öfkeli hareket etmeniz olumsuz bir durum doğurabilir.

 

2. Destekleyici olun

 

Yapılan araştırmalar göre destekleyici ve sıcak bir ortamda yetişen çocuklar sorunlarla daha iyi mücadele ediyorlar ve bu çocukların bilişsel becerileri büyüdükçe daha gelişmiş oluyor. Washington Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada stresli durumlarda anneleri tarafından aktif bir şekilde desteklenen anaokulu öğrencilerinin beyinde hipokampus denilen bölgenin daha geniş olduğu bulundu. Bu bölge insanlarda stresle mücadele yeteneği ve hafıza gelişimi ile yakından ilişkilidir.

 

3. Anlayışlı olun

 

İyi bir anne olmanın özelliklerinden birisi çocuğa karşı anlayışlı ve iyi bir dinleyici olmaktır. Çocuklar büyüdükçe aile içinde daha fazla sorunları olur, daha fazla şey yapmak isterler. Bu noktada tecrübeli insanların özelikle annesinin ve babasının tavsiyelerine ve yardımına ihtiyacı olur.

 

4. Onunla iletişim kurun

 

Çocuğunuzla iyi bir iletişim kurduğunuzdan edin olun. Evdeki ve dış dünyadaki konular hakkında onunla konuşun. Sevdiği ve sevmediği şeyleri öğrenmeye çalışın. Çocuğunuzla konuşabileceğiniz uygun zamanları kollayın. Beraber sohbet etmek için zaman ayırın. Çocuğunuzun ilgi alanlarına ilgi duyun. Çocuğunuzun duygularına, sevinçlerine ve üzüntülerine duyarlı olun.

 

5. Saygı içeren bir ortam oluşturun

 

Hem çocuğunuzu saygısını kazanmaya hem de onun kendine olan saygısını geliştirmeye çalışın. Onun kendisini değerli hissetmezini sağlayın. Kendisine saygısı düşük olan çocuklarda ilerde sigara içmek, yasak madde kullanma gibi alışkanlıklar daha yaygın görülmektedir. Çocuğunuzun iyi seçimler yapması için ona yardımcı olun. Bu onun kendine olan güvenini ve saygısını da geliştirir. Çocuğunuzun düşüncelerine saygı duyun ve ona da seçme ve karar alma süreçlerinde rol verin.

 

6. Birlikte daha fazla zaman geçirin

 

Çocuğunuzla daha fazla zaman geçirmenin faydaları o kadar çok ki:

Çocuğunuzun kendine güvenli daha gelişmiş olur ve kendini daha değerli görür. Çünkü sizinle geçirdiği zamanlardan daha fazla zevk alır.

Çocuğunuz için iyi bir rol model olursunuz. Çocuğunuzla zaman geçirdiğinizde sizden birçok olumlu davranışı öğrenebilir.

Birlikte zaman geçirmeniz çocuğunuzu daha iyi tanımanıza ve ona daha iyi bir annelik yapmanıza imkan sağlar.

 

7. Uygun zamanlarda hediye alın

 

Çocuklara he ne kadar sık sık hediye almak ve bunun için çok para harcamak tavsiye edilmese de iyi bir anne çocuğunuza doğru zamanlarda ve onu mutlu, değerli hissettirecek hediye almasını da bilir. Çocuğa hiç hediye almamakla sık sık hediye almak arasındaki dengeyi iyi korumak gerekir. Hiç bir şey almamak da onu mutsuz hissettirir. Küçük bir oyuncak ve hatta sağlıklı bir atıştırmalık bile onlar için harka bir hediye olabilir.

 

8. Yanlış yaptığınız zaman özür dileyin

 

Her ne kadar özür dilemek zor olsa da bir anne olarak yanlış yaptığınızda, çocuğunuzu üzecek, kıracak bir şey yaptığınızda özür dilemeniz iyi olacaktır. Tabi yaptığınız davranışın hatalı olduğunu ilk olarak kabul etmeniz gerekir. Özür dilediğinizde çocuğunuza sadece çocukların hata yapmadıklarını, yetişkinlerinde hata yaptıklarını anlatmış olursunuz. Yani herkes hata yapabilir. Ayrıca özür dilemeniz çocuğunuza önem verdiğiniz anlamına da gelir. Çocuğunuz kendisini önemli ve değerli hisseder.

 

9. Bazı önemli özellikleri kazandırın

 

Daha iyi bir anne olmak istiyorsanız çocuğunuzun bazı önemli özellikleri kazanmasına yardımcı olmanız gerekiyor. Örneğin medeni cesaret, özgüven, özsaygı, doğruluk, saygılı davranış, yalan söylememek v.b. temek insani özellikler oldukça önemlidir.

Yayınlanma Tarihi : 14.09.2015

4520

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim