Haberler

Makaleler

9 ADIMDA ÇOCUĞUNUZUN FİZİKSEL BECERİLERİNİ GELİŞTİRİN

9 adımda çocuğunuzun fiziksel becerilerini geliştirin9 ADIMDA ÇOCUĞUNUZUN FİZİKSEL BECERİLERİNİ GELİŞTİRİN

 

Küçük çocuğunuzun neler yağabildikleri hakkında bazen hayretlere düşebilirsiniz. Çocuklar çabuk büyürler ve fiziksel becerileri hızlı gelişir. Muhtemelen çocuğunuz 12 aylık civarlarında ilk adımlarını atmaya başlamıştır bile. 2 yaşından itibaren düz bir yerde zıplamaya çakışabilir, topa vurabilir ve hatta 3 tekerlekli bir bisiklete binmeye çalıştığını bile görebilirsiniz. Çocuğunuzun fiziksel becerilerini geliştirme konusunda bir ebeveyn olarak siz de yardımcı olabilirsiniz. Onun fiziksel becerilerini geliştirmek için aşağıdaki uygulamaları yapabilirsiniz.

 

1. Çocuğunuzla dışarıda saklambaç, ip atlama gibi fiziksel aktivite gerektiren oyular oynayın. Bu tür aktiviteler atlama, zıplama, koşma gibi hareketler gerektirir. Bu hareketler çocuğunuzun bacak kaslarını geliştirir.

 

2. Çocuğunuza üç tekerli bisiklet sürmesi için yardımcı olun. 2 – 2,5 yaşlarından itibaren küçük çocuklar pedal çevirmeyi ve ayaklarıyla ileriye itmeyi öğrenmeye başlarlar. Alıştırma yaparak çocuğunuzu pedal çevirmeyi öğrenmesini sağlayın. Bazen her çocuk bu yaşlarda pedal çevirmeye hazır olmayabilir. Fakat genelde 3 yaşlarında 3 tekerli bir bisiklet sürmeye başlayabilirler. Çocuğunuza bu gür aktiviteleri yaptırırken güvenli bir yer seçin. Caddeye veya arabaların geçiş yolarına yakın olmamalıdır. Örneğin bir park alanı uygundur.

 

3. Çocuğunuzla farklı büyüklüklerde toplarla yakama, atma, topa vurma gibi oyunlar oynayın. Bu aktiviteler sırasında çocuğunuzun bacak ve kol kaskları güçlenir. Farklı büyüklüklerde toplarla oynamak ise çocuğunuzun göz ve el koordinasyonunu geliştirir. Fakat çocuğunuzun ağzına girebilecek küçüklükte toplarla oynatmayın. Bu boğulma tehlikesi yaratabilir.

 

4. Çocuğunuzu sık sık parka ve diğer oyun alanlarına götürün. Buralarda motor becerilerini iyi geliştirme fırsatı yakalar. Çocuk oyun alanının çimen ve torak zeminli, kauçuk zeminli veya kum zeminli olmasına dikkat edin.

 

5. Çocuğunuza oyuncakları çekme ve itme konusunda alıştırmalar yaptırın. Bu esnada çocuğunuzun kasları gelişme imkanı bulur. Çocuğunuz oyuncakları kucağına alsın, bir yerden bir başka yere taşısın. Tüm bunlar motor becerilerinin gelişmesine katkı sağlar.

 

6. Çocuğunuzun kendi kendine resim yapmasına imkan sağlayın. Ona çeşitli boya kalemleri ve kağıt verin. Kendi kendine resimler çizsin ve boyasın. Bu aktiviteler çocuğunuzun hayal gücünü ve yaratıcılığını geliştirirken aynı zamanda ince motor becerilerini de geliştirir. Yani fiziksel yeteneğinin gelişmesine de katkı sağlar. Fakat çocuğunuza vereceğiniz resim kalemi gibi materyallerin çocuk küçük olmamasına dikkat edin.

 

7. Çocuğunuza büyük ağaçtan yapılan yapbozlar ve  lego oyuncakları verin. Bunları bir araya getirmeye çalışsın. Bu çalışmalar onun hem zihinsel becerilerini geliştirir hem de el becerilerini geliştirir. Bunlarda da yine çocuğunuzun ağzına atarak boğulmasına neden olabilecek küçüklükte oyuncaklardan kaçınmalısınız.

 

8. Çocuğunuzun kendi kendine yemek yemesine fırsat verin. Bu onun hem bağımsızlık duygusunu geliştirir hem de el becerileri gibi ince motor becerilerinin gelişmesine imkan sağlar.

 

9. Çocuğunuzla yazın kumsalda oyunlar oynayın. Kumlarla oynaması bacak ve kol kasklarının gelişmesine yardımcı olur. Fakat kumsalda oynarken çocuğunuzun cildini güneşe karşı koruyun. Cildini korumasız bırakmayın ve uzun süre güneş altında tutmayın. Güneşin kendini daha az hissettirdiği sabah saatlerini ve aklama doğru saatleri tercih edebilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : 22.08.2014

4309

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim