Haberler

Makaleler

8 ADIMDA GEBELİĞE HAZIRLIK

8 adımda gebeliğe hazırlık8 ADIMDA GEBELİĞE HAZIRLIK

 

Sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek ve sonrasında sağlıklı bir bebek sahibi olma şansınızı artırmak istiyorsanız gebelik öncesinde gebeliğe hazırlık niteliğinde bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Gebeliğe hazırlık için ağıdaki 8 hususa dikkat ederek hazırlık yapabilirsiniz.

 

1. Eğer kiloluysanız zayıflamaya çalışın. Yapılan araştırmalara göre kilolu veya obez olan kadınların hamilelik dönemlerinde komplikasyon yaşama riski artmaktadır. Bunun yanında bebekte doğum kusurları riski de artış göstermektedir. Gebelik öncesinde sağlıklı bir beslenme ve doğru bir egzersiz planıyla kilo vermek ve gebeliğe sağlıklı bir kiloda başlamak mümkündür. Gebe kalmadan ideal olarak 1 yıl öncesinden sağlıklı beslenmeye ve düzenli egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz.

 

2. Gebelik öncesinde ve gebelikte balık tüketiminize dikkat edin. Kiremit balığı, kılıç balığı kral uskumru gibi yüksek civa oranına sahip balıklar vücutta toksin etkisi yaparak size ve henüz doğmamış bebeğinize zarar verebilir. ( Gebelikte Balık Tüketimi )

 

3. Sigarayı bırakın. Eğer sigara içiyorsanız gebelik öncesinde mutlaka sigarayı bırakın. Gebelik öncesinde 8-10 ay öncesinde sigarayı bırakmış olmanızda fayda vardır. Araştırmalara göre gebelikte sigara bebek doğduktan sonra bebekte kolik riskini artırmakta, bebeğin zaman içinde daha hiperaktif olmasına yol açmakta ve büyüdükçe agresif davranışlar sergilemesine neden olabilmektedir. Gebelikte sigara içmek ektopik gebelik yani dış gebelik riskini de artıran bir etkendir. Bunun yanında gebelikte sigara bebeğin düşük ağırlıklı doğmasına neden olabilir. Bu nedenle gebelik öncesinde eğer sigara içiyorsanız sizin ve karnınızdaki bebek için yapacağınız en iyi şeylerden birisi de sigarayı bırakmak olacaktır.

 

4. Gebelik öncesi kontrollerinizi yaptırın. Bebek sahibi olmak istiyorsanız hamile kalmadan hekiminizle görüşerek sağlık kontrollerinizi yaptırın. Eğer yüksek tansiyon, diyabet gibi bir kronik hastalığınız varsa hekiminizle durumu görüşün. Gebelik döneminizde hastalığınızı nasıl kontrol altında tutabileceğiniz konusunda görüşün. Risklerinizi öğrenerek ona göre ilerlemenizde fayda vardır. Bunun yanında cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda eğer hekiminiz tavsiye ederse bu konuda bir test yaptırın. Beslenme eksikliklerinizi öğrenin. Eğer ilaç kullanıyorsanız gebelik öncesinde bunu hekiminize mutlaka bildirin. Çünkü gebelikte bazı ilaçların alınması riskli olabilir. Kullandığınız ilacın gebelikte güvenli olup olmadığından emin olun. Gebelikten 7 ay öncesinde bu kontrollerinizi yaptırmaya başlayın. Eğer kronik bir hastalığınız varsa bunun tedavisini düzenli yaptırın. Ayrıca bu süre zarfında gerekli aşılmalarınızı da yaptırmanızda fayda vardır.

 

5. Diş hekiminize görünün. Gebelik öncesinde diş hekiminize görünerek diş sağlığınızı kontrol ettirmeniz ve gerekli bakımı ve tedaviyi yaptırmanız önemlidir. Diş çürükleri ve diş eti rahatsızlıkları gebelik döneminde fetusa zarar verebilir. Gebeliğe sağlıklı dişler ve diş etleriyle başlamanız kritik bir konudur. Diş bakımınızı ve tedavinizi gebelikten 5 ay önce yaptırmaya başlamanızda fayda vardır.

 

6. Doğum kontrol haplarınızı almayı bırakın. Gebelik öncesinde vücudunuzun ekstra hormonlardan temizlenmeye ihtiyacı vardır. Doğum kontrol haplarının alınmasını gebelik çalışmalarından 3 ay öncesinde bırakın.

 

7. Gebelik öncesinde folik asit almaya başlayın. Günlük en az 400 mikrogram folik asit vitaminine ihtiyacınız olacaktır. Gebelikte yaşayacağınız folik asit eksikliği bebeğinizde

spina bifida gibi nöral tüp bozukluklarının riskini artıracaktır. Gebelik öncesinde 2 ay öncesinden folik asit almaya başlamanızda fayda vardır. Ayrıca gebelik öncesinde çinko minerali alımı da doğurganlığı geliştirmeye yardımcı olur.

 

8. Alkolden uzak durun. Gebelik öncesinde eğer alkol alıyorsanız bunu yine gebelik öncesinde bırakmaya çalışın. Ayrıca gebelik döneminde de mutlaka uzak durun. Hamile kalma alışmalarınıza başlar başlamaz alkolden uzak durmanızda fayda vardır. Çünkü gebelik döneminde alkol tüketimi bebekte doğum kusurlarını artıran bir etkendir.

Yayınlanma Tarihi : 05.08.2015

4396

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim