Haberler

Makaleler

6 AYLIK BEBEĞİN FİZİKSEL GELİŞİMİNİ DESTEKLEMEK

6 aylık bebeğin fiziksel gelişimi6 AYLIK BEBEĞİN FİZİKSEL GELİŞİMİNİ DESTEKLEMEK

 

6 aylık bebekler, her ne kadar bebekten bebeğe farklar olabilse de, genelde desteksiz bir şekilde oturabilir, katı besinleri almaya başlamış olabilir, ilk dişi çıkmış olabilir ve emeklemeye çalışıyor olabilir. Yani bebeğiniz normal gelişimine devam etmektedir. Fakat bir ebeveyn olarak 6 aylık bebeğinizin fiziksel gelişimini desteklemeniz oldukça avantaj sağlar. Bebeğinizin fiziksel gelişimini nasıl destekleyebilirsiniz? Aşağıda bu konuda bazı tavsiyeler belirtilmiştir.

 

1. Bebeğinizi ellerinden veya koltuk altlarından tutarak düz bir zeminde ayakta tutmaya çalışın. Böyle yapmanız bebeğinizin bacak kaslarının gelişmesine, dengesini güçlendirmesine, eğilip kalkmasına yardımcı olur. Tüm bunlar bebeğinizin 12 aylık civarında olduğunda rahatça desteksiz ilk adımlarını atmasına yardımcı olur.

 

2. Bebeğinize onun yaşına uygun oyuncaklar verin. Onları çekip çekiştirsin, ağzına götürerek kemirsin…. Bu hareketler bebeğinizin el ve göz koordinasyonunun gelmesine yardımcı olur, çene kaslarını geliştirir, kol kasklarını güçlendirir ve hatta eğer bebeğiniz diş çıkarıyor ve bundan dolayı ağrı hissediyorsa oyuncakları kemirmesi hissettiği rahatsızlığı hafifletir.

 

3. Bebeğinizi temiz yere yüz üstü yatırın ve biraz önüne doğru oyuncaklar koyun. Bebeğinizin bunlara uzanmasını sağlayın. Bunlara ulaşmak için çaba sarf eden bebeğinizin bacak ve kol kasları güçlenir. Bebeğinizin hareket kabiliyeti artar ve bebek kendini daha bağımsız hisseder.

 

Bu ve buna benzer fiziksel güzü artırıcı aktiviteleri siz de bulabilir ve bebeğinize uygulayabilirsiniz.

 

Dikkat etmeniz gerekenler:

 

1. Bebeğinizin fiziksel kapasitesini geliştirirken her bebeğin gelişim düzeyinin birbirinden farklı olabile3ceğini unutmayın. Bundan dolayı sabırlı olun.

 

2. Bebeğinize ağzına kaçabilecek ve yutabileceği şeyler vermeyin. Bunlar boğulmasına yol açabilir.

 

3. Bebeğinizin güvenliği için onu özellikle yüksek bir yerde asla yalnız bırakmayın. Ev içinde de sürekli gözetim altında tutun.

 

4. Bebeğinizin ilk bağımsız adımlarını atmaya başladığında evinizdeki güvenlik önlemlerini mutlaka alın.

Yayınlanma Tarihi : 04.09.2014

3122

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim