Haberler

Makaleler

6 ADIMDA HAMİLELİKTE KABIZLIĞI ÖNLEYİN

6 adimda hamilelikte kabizligi onleyin6 ADIMDA HAMİLELİKTE KABIZLIĞI ÖNLEYİN

 

Bir anne adayı olarak hamilelik döneminin getirdiği birçok fiziksel sorunu yaşayabilirsiniz. Hamilelik döneminizde yaşayabileceğiniz sorunlardan birisi de kabızlıktır. Hamilelikte kabızlık sorununun birçok nedeni olabilir. Hamilelikte hormonal değişmeler en temel nedenlerden birisidir. Ayrıca beslenme tarzı, hareketsiz bir hamilelik dönemi, yetersiz su içmek ve bazı ilaçlar kabızlık nedeni arasındadır. Diğer yandan hamilelik döneminizde kabızlığı önlemeye yönelik ve en azından belirtileri azaltmaya yönelik bazı önemli adımları da atmanız gerekir. Aşağıdaki adımları uygulayarak hamilelikte kabızlığı önlemeye çalışabilirsiniz.

 

1. Hamilelikte beslenmenizde lif alımınızı artırın. Lifli zengini besinler sindirim sisteminizi rahatlatarak bağırsak hareketlerinizi hızlandırmaya yardımcı olur. Lif alımınızı artırmak için meyve, sebze ve tam tahıllardan bolca tüketin. Hamilelikte günlük alınması gereken lif miktarı kabızlığı önlemek için ortalama olarak 20 - 35 mg arasındadır.

 

2. Hamilelikte kabızlığı önlemek için her gün bol su için. Vücudunuzdaki sıvı eksikliği sizde kabızlığa neden olabilir. Bol su içtiğinizde bağırsaklarınız daha iyi çalışır ve tuvaletinizi daha kolay yaparsınız.

 

3. Hamilelikte kabızlığı önlemek için mutlaka egzersiz yapın. Kardiyovasküler egzersizler sindirim sisteminizi rahatlatır ve bağırsak hareketlerinizi kolaylaştırır. Yürüyüş yapmak, yoga, yüzmek, evde pedal çevirmek oldukça faydalıdır.

 

4. Doğal otc ürünleri kullanın. Bu ürünler bağırsak hareketlerinizi kolaylaştırır. Hamileyken laksatiflerden almamalısınız. Kafein tüketiminizi de hamilelik döneminizde azaltmalısınız.

 

5. Hamilelikte kabızlığı önlemek için gün boyunca öğün sayınızı artırın. Her öğünde azar azar yiyin. Bu sindirim sisteminizin gün boyunca daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

 

6. Tuvaletiniz geldiği her an bekletmeyin. Tuvaletinizi bekletmeniz kabızlığı tetikleyebilir.

 

Tüm bu önlemlere rağmen hamilelik döneminde kabızlık sorunu yaşarsanız hekiminize görünün. Hamilelikte kabızlık sorunundan dolayı hekiminize danışmadan asla ilaç kullanmayın.

Yayınlanma Tarihi : 04.11.2014

3220

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim