Haberler

Makaleler

6 ADIMDA ÇOCUĞUNUZUN HAFIZASINI GELİŞTİRİN

6 adımda çocuğunuzun hafızasını geliştirin6 ADIMDA ÇOCUĞUNUZUN HAFIZASINI GELİŞTİRİN

 

Çocuğunuzun hafızasını geliştirme konusunda bir ebeveyn olarak ona yardımcı olabilirsiniz. Çoğunuz eğer anaokuluna gidiyorsa hafızasını geliştirmeye yönelik yağacağınız etkili uygulamalar ona oldukça yardımcı olacaktır. Çocuğunuzun hafızasını geliştirerek onun öğrendiklerini uzun süreli belleğine daha iyi atmasına, öğrendiklerini daha iyi hatırlamasına yardımcı olabilirsiniz. Peki bir ebeveyn olarak bu konuda çocuğunuza nasıl yardımcı olabilirsiniz?

 

1. Çocuğunuzu hafıza gelişimine katkıda bulunmak için öncelikle onun beyin gelişimini destekleyici şeyler yapmalısınız. Bunun için de en temel olan şeyler; onun yeterli ve doğru besinlerle beslenmesi, uykusu, egzersizi gibi şeylerdir. Tüm bunlar çocukluk dönemi boyunca çocuğunuzun beyin gelişimine, dolayısıyla hafıza gelişimine katkı sağlayacaktır.

 

2. Çocuğunuzun hafızasını geliştirmek için onunla öğrenme etkinlikleri yapın ve bunlar hakkında ona sorular sorun. Beraber bir tiyatroya gidebilir ve tiyatro oyunu hakkında sorular sorabilirsiniz. Onunla hikaye okuyabilir ve hikayede geçen olaylar ve kişiler hakkında sorular sorabilirsiniz. Tüm bunlar çocuğunuzun öğrendiklerini hatırlamasına yardımcı olur. Bu da hafızasını geliştirir.

 

3. Çocuğunuzla yaşına uygun hafıza oyunları oynayın. Hafıza oyunları çocuklar için iyi bir hafıza geliştirici etkinliklerdir.

 

4. Çocuğunuza evde sık sık öğrendiği şeyler hakkında pratik yaptırın. Pratik çocuğunuzun öğrendiği şeyleri uzun süreli belleğine atmasına yardımcı olur.

 

5. Çocuğunuza bloklardan şekiller yapmasını isteyin, yaşına uygun bulmaca, yap boz gibi etkinlikler yapın.

 

6. Çocuğunuzun yaptığı olumlu şeyleri ödüllendirerek onu cesaretlendirin. Bu onun hafızasını, beyin gücünü daha iyi kullanmasına yardımcı olacak, onu motive edecektir.

 

Çocukların beyin gücünü geliştirmek, hafızasını ilerletmek için aslında çocukluk dönemleri, özelikle anaokulu öğrenme etkinliklerinin yoğun olduğu zamanlar önemli zamanlardır. Bu yıllarda çocuklar öğrenmeye daha açıktır ve hazırdır.

Yayınlanma Tarihi : 29.10.2014

4306

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim