Haberler

Makaleler

6 ADIMDA ÇOCUĞUNUZU DİŞ SORUNLARINDAN KORUYUN

6 adımda çocuğunuzu diş sorunlarından koruyun6 ADIMDA ÇOCUĞUNUZU DİŞ SORUNLARINDAN KORUYUN

 

Çocuklar daha bebeklik döneminde ilk dişleri çıktıktan sonra 6. ay – 12. ay arasındayken ilk diş muayenelerinin yaptırılması gerekir. Çocuklar anaokulu dönemine geldiklerinde diş sağlığına daha bir önem vermek ve düzenli bir diş sağlığı rutini oluşturmak gerekir. Böylelikle çocuklarda diş sorunları riski azaltılmış olunur.

 

1. Çocuğunuzun diş bakımını düzenli olarak yaptırın ve diş hekimini düzenli olarak ziyafet edin. Çocuğunuza düzenli diş temizleme alışkanlığı kazandırın.

 

2. Çocuğunuzun diş bakımında ve sağlığında diş hekiminin önerdiği tavsiyelere uyun. Bazı çocuklarda diş çürükleri, plaklar, diş taşları v.b. sorunlar diğerlerine göre daha yaygın görülebilir. Diş hekimi çocukta diş plaklarını ve çürüklerini önlemek için florür tedavisi önerebilir.

 

3. Çocuğunuzun diş temizliği için ona uygun diş fırçası ve diş macunu alın. Çocuklar için üretilmiş diş fırçalarını ve macunlarını tercih edin. Yumuşak kıllı bir fırça tercih edin. Ayrıca çocuklar renkli ve desenli fırçalardan ve yine aynı şekilde renkli ve resimli diş macunlarından hoşlanırlar.

 

4. Çocuğunuza dişinizi nasıl fırçalaması gerektiğini göstererek öğretin. Çocuğunuzun dişlerini fırçalarken ona sevdiği bir şarkıyı da söyleyebilirsiniz. Onun için daha eğlenceli olabilir. Diş macununu yutmamasını söyleyin.

5. Diş fırçalamayı, ağız ve diş temizliğini bir rutin haline getirmesini sağlayın ve bunun takip edin. Sabah kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan önce dişlerini fırçalamasını bir alışkanlık haline getirmelidir. Ayrıca öğün aralarında atıştırdığı şeylerde sonra da ağzını suyla iyice çalkalayarak yıkamalıdır.

 

6. Çocuğunuzun diyetine, yiyip içtiklerine dikkat edin. Şekerli besinleri ve içecekleri sınırlayın. Şeker ve kola gibi şeylerden uzak tutmaya çalışın. Ayrıca yüksek orada nişasta içeren besinler de çocuklarda diş çürüklerine neden olabilir. Şekerin etkisini azaltmak için yüksek şekerli karbonhidratlar meyve ve sebzelerle birleştirilerek çocuğa verilebilir. Süt ve süt ürünlerine daha fazla yer verilmelidir.

Yayınlanma Tarihi : 29.04.2015

2044

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim