Haberler

Makaleler

5 ADIMDA ÇOCUĞUNUZUN ÖZGÜVENİNİ GELİŞTİRİN

5 adımda çocuğunuzun özgüvenini geliştirin5 ADIMDA ÇOCUĞUNUZUN ÖZGÜVENİNİ GELİŞTİRİN

 

Etkili ebeveynlerin özelliklerinden birisi çocuklarının özgüvenlerini geliştirmesine yardımcı olmalarıdır. Tüm ebeveynler çocuklarının başarılı olmalarını isterler ve başarılı çocukların genel bir özelliği özgüvenlerinin gelişmiş olmasıdır. Siz de bir ebeveyn olarak çocuğunuzun özgüveninin gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu konuda aşağıdaki tavsiyeleri uygulayabilirsiniz.

 

Bazı kararları alırken çocuğunuza da söz ve seçme hakkı verin

 

Aile içinde bazı kararları alırken çocuğunuzun da fikrine danışmak isteyebilirsiniz. Karar alma sürecine çocuğunuzu da dahil etmeniz ve seçme hakkı tanımaz onun bağımsız karar alabilme ve özgüveninin gelişmesine yardımcı olur. Çocuk kendini daha değerli hisseder. Örneğin çocuğunuza yemek yedirecekseniz ne yiyeceğine her zaman siz direkt karar vermeyin. Seçenekler sunun. Peynirli sandviç mi istersin yoksa fıstık ezmeli sandviç mi? şeklindeki bir soru çocuğunuzun kendi kararını alabilmesine, seçim yapabilmesine imkan sağlar. Hatta daha önemli kararlarda da çocuğunuzun fikrini alabilirsiniz.

 

Çocuğunuzu kendi görevlerini yapması için cesaretlendirin

 

Çocuğunuza kendine ait sorumluluklar ve görevler verin. Bunları yerine getirmesi için onu teşvik edin. Çocuğunuzun kendine ait olan görevleri yerine getirmesi onu daha cesaretli, daha becerikli yapar. Özgüveni gelişir. Örneğin ayakkabısını kendisi bağlaması, çantasını kendisi düzenlemesi, çamaşırlarını kendisi toparlaması, odasını olabildiğince düzenli tutması oyuncaklarını kaldırması v.b şeyleri çocuğun kendisi yapabilir. Fakat çocuğunuza kendi görevlerini yerine getirmesi konusunda onu cesaretlendirmeye çalışırken baskıcı bir tutum sergilememelisiniz.

 

Çocuğunuza rol model olun

 

Çocuğunuzun özgüveninin gelişmesine yardımcı olmak istiyorsanız bu konuda bir ebeveyn olarak ona rol model olmalısınız. Kendi sorumluluklarınızı yerine getirmeniz çocuğunuz için iyi bir örnek oluşturacaktır.

 

Bazı şeyleri çocuğunuzun kendisi keşfetmeli

 

Çocuklar anne ve babalarına her zaman soru sorarlar. Öğrenmek ve yapmak istedikleri şeyler hakkında ya da bir konuda karar veremediklerinde soru sorarlar. Bir ebeveyn olarak o sorunun yanıtını ya da ne yaması, nasıl yapması gerektiği konusunda yanıtı her zaman siz vermeyebilirsiniz. Bu konuda başka bir soru ile çocuğunuzu yönlendirerek sorunun yanıtını kendisinin bulmasını, çözümü kendisinin uygulamasını isteyebilirsiniz. Bu şekilde yaparak çocuğunuzun zeka gelişimini olumlu etkiler, karar alma becerisini geliştirir ve özgüveninin gelişmesine yardımcı olursunuz.

 

Çocuğunuzun sağlıklı risk almasını cesaretlendirin

 

Risk alma becerisi gelişen çocukların özgüvenleri gelişmiş olur. Fakat elbette ki çocuklardaki alınabilecek riskler her zaman sağlıklı olarak nitelendirebileceğimiz risklerdir. Çocuğun bir şeyleri denemesini sağlamak ebeveynlerin yapması gereken şeylerdir. Fakat ne tür riskler alınabilir veya alınamaz; ne tür şeyleri deneyebilir veya deneyemez noktasında dikkatli olunması gerekir.

 

Çocuğunuzun özgüvenini geliştirme noktasında onu teşvik ederken çocuğunuz birçok hatalar yapabilir. Hata yaptığında onun cezalandırmamalı, kötü söz söylememeli ve cesaretini kırıcı sözler etmekten kaçınmalısınız.

Yayınlanma Tarihi : 13.08.2015

4245

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim