Haberler

Makaleler

5 ADIMDA ÇOCUĞUNUZUN LİDERLİK BECERİLERİNİ GELİŞTİRİN

5 adımda çocuğunuzun liderlik becerilerini geliştirin5 ADIMDA ÇOCUĞUNUZUN LİDERLİK BECERİLERİNİ GELİŞTİRİN

 

Liderlik doğuştan gelen bir özellik mi yoksa sonradan edinilen ve öğrenilen bir şey mi? Liderlik konusunda belki de en çok sorulan sorulardan birisi de budur. Liderlik becerileri doğuştan gelen özelliklere sahip olsa da sonradan öğrenme yoluyla da bu beceriler geliştirilebiliyor. Liderlik becerileri çocuğunuza sorumluluklarını, çalışkanlığı, disiplini ve diğer insanlarla empati kurabilmeyi öğrenmesi için önemli bir özelliktir. Çocuğunuzun liderlik becerilerinin gelişmesi gelecekteki iş yaşamı, kişisel kariyeri için de önemli bir temel teşkil eder. Peki bir ebeveyn olarak çocuğunuzun liderlik becerilerini nasıl geliştirirsiniz. Bu konuda nasıl yardımcı olabilirsiniz. İşte size bazı tavsiyeler:

 

Çocuğunuzun liderlik becerilerini nasıl geliştirirsiniz?

 

1. Çocuğunuzun özgüvenini geliştirin. Liderlik becerileri olan çocukların temel özelliklerinden birisi özgüvenlerinin gelişmiş olmasıdır. Özgüveni gelişen çocuklar daha bağımsız hareket edebilirler, daha girişken olurlar, biri işi veya görevi yapmak için daha cesaretli olurlar. Tüm bunlar bir liderde bulunması gereken özelliklerdir.

 

Çocuğunuzun özgüvenini geliştirmesi için onun kendine başına bir şeyler yapmasın sağlayacak, başarmasına imkan verecek sorumluluklar verebilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzun söz hakkı olması, onun düşüncelerine de değer vermeniz bu özelliğini geliştirmesine yardımcı olacaktır. ( 5 Adımda Çocuğunuzun Özgüvenini Geliştirin )

 

2. Çocuğunuzun organizasyon becerilerini geliştirmesine yardımcı olun. Lider özellikli çocuklar bir organizasyon yapmada daha cesaretli ve balarılı olurlar. Organizasyon becerisi gelişen bir çocuk günlük aktiviteler düzenleme konusunda daha girişkendir ve başarılıdır.

 

Çocuğunuzun organizasyon becerisini geliştirmesi için örneğin evinizde doğum gününü kutlaması için bir parti düzenleyebilir ve bu parti düzenleme işinde çocuğunuzu da görevlendirebilirsiniz.

 

Çocuğunuzun organizasyon becerisini geliştirmesinde ona arkadaşlarıyla ve evde sizlerle çeşitli aktiviteler düzenlemesi konusunda cesaretlendirici ve teşvik edici olabilirsiniz.

 

3. Lider çocukların problem çözme yeteneği daha güçlüdür ve siz de bir ebeveyn olarak çocuğunuzun problem çözme yeteneğinin gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. Liderli ruhlu çocuklar zor sorunlarda güzel çözümler bularak bunu uygulamaya koyabilirler.

 

Siz de çocuğunuzun problem çözme yeteneğini geliştirmek için günlük yaşamda karşılaştığı sorunları çözmede ona fırsat verin. Zorlandığı durumlarda ona çeşitli çözüm yolları sunabilirsiniz. Fakat kendi baş edebileceği. çözebileceği durumlarda bunu kendisinin halletmesine imkan sağlayın ve onu cesaretlendirin.

 

4. Çocuğunuzun öz motivasyonunu geliştirin. Liderlik becerisi gelişen çocukların kendi kendilerini motive etme yeteneği daha gelişmiştir. Bu durumdaki çocuklar belli bir sorunda veya konuda harekete geçmek için kendi kendilerini teşvik ederler. Yani içten gelen bir motivasyona sahiptir. Başkasının yönlendirmesiyle harekete geçmezler. Bu bir çocuk için önemli bir avantajdır.

 

5. Çocuğunuza karşı empatik davranın. Empati olayları ve durumları bir başkasının gözünden veya bakış açısından değerlendirebilme yeteneğidir. Empati yeteneği gelişmiş kişiler başkalarının düşüncelerine diğer verirler, dinleme becerileri gelişmiştir. Bir lider de empati yeteneğinin olması gerekir. Siz de ev ortamında çocuğunuzun düşüncelerine değer vererek, karar alma sürecine onu da katarak bu yeteneğinin gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.

 

Çocukların yukarıda belirtilen liderlik becerilerinde gelişmesi için hem okul ortamında hem de diğer çeşitli sosyal aktivitelerde çocuğa çeşitli imkanlar sunmak gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 04.12.2015

2840

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim