Haberler

Makaleler

45 YAŞINDA SAĞLIKLI BİR BEBEĞE SAHİP OLMAK İÇİN

45 yaşında gebelik45 YAŞINDA SAĞLIKLI BİR BEBEĞE SAHİP OLMAK İÇİN

Gebelik döneminde gebelik komplikasyonları ve doğum kusurları riski gebelik yaşı ilerledikçe artmaktadır. Fakat durum böyle olsa da 45 yaşında bile sağlıklı bir bebek sahibi olmak mümkündür.

Eğer 45 yaşında çocuk sahibi olma düşüncesi varsa öncelikle yapılması gereken hekimi ziyaret etmektir. Elbette ki gebe kalmadan önce sağlıklı bir kadın olmak sağlıklı bir bebek sahibi olmak için önemlidir.

45 yaşında sağlıklı bir bebeğe sahip olmak için aşağıdakilere dikkat etmek gerekir.

1. Öncelikle hekimi ziyaret etmek oldukça önemlidir. Hekim ziyaretinde risk faktörleri, tıbbi geçmişi ve fiziksel durumu değerlendirilir. Gebelik döneminde de hekim ziyaretleri kesinlikle aksatılmamalıdır. 45 yaş ve üzerindeki kadınların gebeliklerinde düşük, ölü doğum, hipertansiyon ve diyabet riskinin fazla olduğunu bilmek gerekir. Örneğin down sendromu gibi doğum kusurları riski 45 yaş ve sonrası gebeliklerde ortalama 7 kat artmaktadır.

2. Her gün doğum öncesi vitamini alınmalıdır. Bu vücudun gebelik döneminde ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri sağlar. Özellikle kalsiyum, foilk asit ve demir sağlıklı bir gebelik için gereklidir. Kalsiyum destekleri özellikle 45 yaşındaki bir hamile kadın için önemlidir. Çünkü bu yaşlarda kalsiyum düzeyleri östrojen hormonundaki azalmadan dolayı düşer. Folik asit cenindeki olası bir riski azaltır. Vitamin ve mineral alımları hekim tavsiyesiyle olmalıdır. Gelişi güzel vitamin ve mineral alımı yapılmamalıdır. Ayrıca yukarıda belirtilen vitamin ve mineralleri içeren besinlerin alımına da özen göstermek gerekir.

3. Sağlıklı bir diyet gebelikte istenen kiloda olmaya yaradığı gibi anne ve bebeğin sağlığı için de gereklidir. 45 yaşındaki kadınlar gebelikte daha fazla kilo almaya ve kas kayıplarına daha yatkındırlar. ( Hamilelikte Kilo Alımı )

4. Bol bol dinlenmek gerekir. Hamile kadınlarda, özellikle 35 – 45 yaşları arasında olanlarda, uyku problemleri, sık idrara çıkma, duygusal stres ve gün içinde uykusuzluk ve huzursuzluk daha yaygın yaşanır. Gebelik döneminde gebelik öncesinden daha fazla uykuya ihtiyaç vardır. Sağlıklı bir gebelik için 8 – 10 saat arasında uyku uyumak gerekir.

5. Hekimin tavsiye ettiği şekilde egzersiz programı uygulamak gerekir. Egzersiz daha iyi hissetmek, daha iyi görünmek ve vücudu doğuma hazırlamak için önemlidir. Ayrıca 45 ve daha üzeri yaştaki hamileliklerde çok fazla kilo almanın da önüne geçer.

35 yaşından sonraki gebeliklerde bazı doğum öncesi testlerin yapılması tavsiye edilmektedir. Bunlardan birisi de koryon villus örneklemesi testidir. Bu testle kromozom anomalileri tespit edilmeye çalışılır.

45 yaş ve üzeri gebeliklerde down sendromlu bir bebeğe sahip olma olasılığı 1/30 dur.

Yayınlanma Tarihi : 24.07.2012

14700

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim