Haberler

Makaleler

45 YAŞINDA SAĞLIKLI BEBEK DOĞURMAK İÇİN

45 yaşında sağlıklı bebek doğurmak için45 YAŞINDA SAĞLIKLI BEBEK DOĞURMAK İÇİN

Yaş ilerledikçe hem anne hem bebek için doğum kusurları ve medikal komplikasyon riski artar. Fakat 45 yaşında bile sağlıklı bir bebeğe sahip olmak mümkündür. 45 yaşında olsanız bile sağlıklı bir bebek sahibi olma şansınızı artırmak için aşağıdaki önerileri dikkate almanız size oldukça kolaylık sağlayacaktır.

1.Gebe kalmadan önce mümkün olduğu kadar en kısa zamanda doğum uzmanınızla görüşün. Gebelik için hekiminize birlikte sağlık geçmişinizi, risklerinizi belirleyin. 45 yaşın üzerindeki kadınlar hamile oldukları zaman ölü doğum, düşük, hipertansiyon, diyabet bakımından daha riskli olurlar. Ayrıca 45 yaşın üzerinde bir anneden doğan bebeklerde doğum kusuru ( down sendromu v.b. ) riski daha fazladır. 45 yaşındaki kadınlarda down sendromlu bebek sahibi olma ihtimali 1/30 dur.

2. Gebelik döneminde her gün doğum öncesi vitaminlerinizi alın. Bu bebeğiniz için de uygun vitamin ve mineral desteği olacaktır. Özellikle sağlıklı bir gebelik için folik asit, kalsiyum ve demir önemli vitamin ve minerallerdir. Kalsiyum destekleri 45 yaşındaki hamile kadınlar için önemlidir. Çünkü bu yaştaki kadınlarda östrojendeki azalmayla birlikte vücuttaki kalsiyum düzeyi de azalır. Folik asit ceninde oluşabilecek anomali riskini azaltır.

3. Sağlıklı bir diyet uygulayın. Sağlıklı bir diyet uygulamanız bebeğinizin de sağlıklı ve dengeli belenmesine imkan sağlayacaktır. 45 yaşındaki kadınlar kilo almaya daha yatkındır. Bu yaştaki kadınlar daha şişman bir gebelik dönemi geçirebilirler. Bu yüzden sağlıklı ve dengeli beslenme oldukça önemlidir.

4. Bol bol dinlenin. Özellikle 35 – 45 yaşları arasındaki hamile kadınlar sık idrara çıkma, duygusal stres, rahat edememe, uykusuzluk gibi problemleri daha yaygın yaşarlar ve bu da onlar için oldukça yorucu olabilir. İyi dinlenmek gerekir. Sağlıklı bir gebelikte 8 – 10 saat uyku faydalıdır.

5. Hekiminiz tarafından onaylandıysa düzenli olarak orta seviyede egzersizinizi yapın. Egzersiz daha iyi hissetmenizi sağlar, daha iyi görünmenize yardım eder ve vücudunuzu doğum için hazırlar. Ayrıca 45 yaşındaki hamile bir kadın için gebelik döneminde fazla kilo almasının önüne geçer. Egzersize başlamadan önce egzersiz programınızı hekiminizle birlikte oluşturmanız gerekir.

6. 35 yaşın üzerindeki hamile kadınlarda doğum öncesi testlerin ( koryon villüs örneklemesi ve amniyosentez ) mutlaka yaptırılması tavsiye edilmektedir. Bunlar kromozom anomalilerini teşhis etmeye yardım eder. Koryon villus örneklemesi ve amniyosentez küçük de olsa düşük riski taşımaktadır.

Yayınlanma Tarihi : 21.01.2013

4724

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim