Haberler

Makaleler

40 YAŞINDAN SONRA GEBELİK PROBLEMLERİ

40 yaşından sonra gebeli problemleri40 YAŞINDAN SONRA GEBELİK PROBLEMLERİ

Bir kadının yaşamının herhangi bir döneminde yaşayacağı bir gebelikte her zaman riskler vardır. Fakat 40 yaşından sonraki gebeliklerde bu riskler oldukça artmaktadır. Bu riskler nelerdir? 40 yaşından sonra gebelik problemleri nelerdir?


40 yaşından sonra gebelik problemleri nelerdir?


Doğurganlığın azalması ve sezaryen doğum


40 yaşından sornra gebeliklerde vücut yaşlandıkça doğal olarak yumurtalıklarda üretilen yumurtaların sayısında azalma olur. Yumurtaların kalitesi azalır. Yumurtalardaki DNA zaman geçtikçe zarar görebilir ve bazı durumlarda kısırlığa yol açabilir. 40 yaşından sonraki gebeliklerde ayrıca sezaryen doğum ihtimali de artar. ( Gebelik Şansını Artıran Öneriler )

 

Anne için sağlık riskleri


40 yaşından sonraki gebeliklerde anne adayında gebelik diyabeti, preeklampsi ( gebelikte görülen yüksek tansiyon ), plasenta previa ( önde gelen plasenta ) gibi sağlık problemlerinin riski artmaktadır.

Düşük


Düşük riski her yaştaki gebeliklerde vardır. Fakat 40 yaşından sonraki gebelilerde düşük riski daha fazladır. Bu yaşlarda düşük yapma riski %26 iken, genç yaşlarda gebeliklerde düşük yapma riski %12 dir.

 

Down sendromu


38 yaş civarlarında gebeliklerde genetik anormallikler riskinden dolayı down sendromlu bir bebek dünyaya getirme riski de artmaktadır. 40 yaşından sonra gebeliklerde bir kadının down sendromlu bebek doğurma ihtimali 1/100 dür. Normal yaştaki gebeliklerde ise bu oran 1/10.000 dir.

 

Amniyosentez testi


Bu test fetusta herhangi bir anormallik ( down sendromu v.b. ) olup olmadığını belirlemek için yapılır. 40 yaşından sonraki gebeliklerde bu tür anormallikler tespit edilmesi daha yaygın hale gelir. Fakat amniyosentez testi de bir risk barındırır. Bebeği kaybetme riski vardır. Her 200 amniyosentez testinden 1 tanesinde bebeği kaybetme riski bulunmaktadır.

Yayınlanma Tarihi : 11.08.2012

3603

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim