Haberler

Makaleler

4 ADIMDA BEBEĞİNİZDE BESİN ALERJİSİNİ ÖNLEYİN

4 adımda bebeğinizde besin alerjisini önleyin4 ADIMDA BEBEĞİNİZDE BESİN ALERJİSİNİ ÖNLEYİN

Bebekler herhangi bir besine alerji duyabilirler. Ebeveynlerin her ikisinin de veya bir tanesinin alerjik durumunun olması bebekteki alerji ihtimalini yükselten bir etkendir. Bebeklerdeki alerji bebeğin bağışıklık siteminin bir maddeye duyarlı olması durumunda gelişir ve vücut antikor üretmeye başlar. Bebeklerdeki alerjik reaksiyonlar kurdeşen, kızarıklık, cilt döküntüleri, solunum güçlüğü, burun akıntısı, gözlerde sulanma, baş ağrısı ve kusma şeklinde olabilir.

Eğer sizde veya eşinizde besin alerjisi varsa bebeğinizde besin alerjisini önlemek için yapabileceğiniz bazı şeyler de bulunmaktadır.

1. Besin alerjisine karşı bebeğinizi emzirmeye devam edin. Emzirilen bebeklerde alerjik durumlar formül besinlerle beslenen ve katı besinleri erken almaya başlayan bebeklere göre daha az yaşanmaktadır. Bebekle3rdeki besin alerjilerinde en yaygın alerjenlerden birisi inek sütüdür. Bebeğinizi ilk 6 ay boyunca sadece anne sütüyle ve sonrasında 1 yaşına gelen kadar katı besinlerin yanında anne sütünü vermeye devam edin. İnek sütünü 12. aydan sonra vermeniz daha güvenlidir.

2. Katı besinleri ilk 6 ay bebekten uzak tutun. Özellikle ilk 6 ay içinde bebeğe katı besinler vermeniz besin alerjisi riskini yükseltecektir. Eğer aile geçmişinizde besin alerjisi vakası varsa bu çok daha önemli hale gelir. Katı besinleri 6. aydan sonra vermeye başlayın.

3. Bebeğinize katı besinleri vermeye başlarken yavaş olun. Aşama aşama bu besinleri verin. Bebeğinizi her seferinde bir besinle tanıştırın. Bir besini verdikten sonra 1 hafta bekleyin. Bu zaman zarfında bebeğinizde olası alerjik belirtileri gözleyin. Eğer bir reaksiyon gelişmezse bu besini vermeye devam edebilirsiniz. Daha sonra yeni bir besinle bebeğinizi tanıştırın.

4. Olası alerjik reaksiyon geliştirebilecek besinleri bilin. Bebeğinize katı besinleri verirken alerjik reaksiy9on riski düşük olan besinlerle başlayın. Örneğin pirinç gevreği bebekler için ilk tavsiye edilen besinlerdendir ve bebeklerde nadiren alerjiye yol açabilirler. Yulaf ve arpa da bebekler için güvenlidir. Yulaf ve arpayı buğday ve mısırdan önce verin.

Dikkat etmeniz gerekenler

1. Meyve ve sebzelerin çoğu genelde alerjik reaksiyona pek neden olmazlar. Fakat yine de domates ve dutgilleri ( özelikle çilek ) bebekten uzak tutmanız daha iyidir.

2. Alerji konusunda bebeğinizin hekiminde ayrıntılı bilgi alın.

3. Alerjiler bebeklerde huysuzluk gibi davranışsal belirtilere de yol açabilir.

4. Besin alerjisi riskini en çok yükselten besinler genelde fıstık, yumurta, süt, ağaç yemişleri, kabuklu deniz canlıları ve buğdaydır.

5. Bebeğinize verdiğiniz bir besin alerjik bir reaksiyona yol açarsa bu besini vermeyi hemen bırakın. Birkaç hafta bu besini bebeğinize vermeyin ve bebeğiniz hekimiyle bu konuda görüşün.

6. Kabuklu yemişler ve çikolata da alerji riski yüksek besinlerdendir. Bunları 3 yaşına kadar çocuğa vermemek daha iyidir.

Yayınlanma Tarihi : 14.05.2013

2825

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim