Haberler

Makaleler

35 YAŞINDAN SONRA GEBELİKLER

35 yaşından sonra gebelikler35 YAŞINDAN SONRA GEBELİKLER

Yaş faktörü doğurganlığı etkiler mi?

Kadınlar 30 larına vardıkları zaman doğurganlıklarında gerileme olur. 35 yaşına ulaşan hamile kadınlarda gebelik komplikasyonları daha yaygın görülür.

Aşağıdaki nedenler kadının doğurganlığını olumsuz etkileyebilir.

Yumurtalarının sağlığı ve sayısında gerileme

Ovulasyonda meydana gelen değişmeler

Sperm sayısında azalma

İlişki sıklığında azalma

Endometriyosis gibi gebe kalmaya engel teşkil edebilecek bazı tıbbi ve jinekolojik durumların olması

35 yaşından sonra gebelik güvenli midir?

Tıbbi bakım konusundaki gelişmeler 35 yaşından sonra gebelik yaşayan kadınlara daha güvenli gebelik süreci yaşamalarında yardımcı olabilmektedir. Geçmişe göre bu konuda ilerlemeler vardır. Fakat bu yaş gruplarındaki kadınların doğurganlıkları ve gebelik komplikasyonları açısından riskleri daha genç yaştaki kadınlara göre daha yüksektir. Bu yüzden geç yaşta gebe kalma düşüncesinde olan kadınlar riski azaltmak için daha sağlıklı bir gebelik için önceden önlemlerini almalıdırlar.

Geç yaşta gebeliklerde doğum kusurları riski artar mı?

Kadının yaşı ilerledikçe doğum kusurlarının görülme riski artar. Bu durum yumurtanın anormal bölünmesinden dolayı meydana gelebilir. Bu doğum kusurlarından birisi de bebeğin down sendromlu doğmasıdır. Örneğin 20 lerinde bir kadının down sendromlu bebek doğurma ihtimali 1400 doğumda 1 dir. Fakat 40 larında bir kadının down sendromlu bebek doğurma ihtimali ise 100 doğumda 1 dir.

Geç yaşta gebeliklerde düşük riski artar mı?

Geç yaşta gebeliklerde düşük yapma riski artmaktadır. İstatistiklere göre 20 lerinde bir kadının düşük yapma riski %15 iken, 40 yaşlarında bir kadının düşük yapma riski %25 dir.

Geç yaşta gebelikler başka sorunlara yol açabilir mi?

Diyabet ve yüksek kan basıncı gibi kronik sağlık sorunları 30 lu ve 40 lı yaşlarda kadınlarda daha yaygındır. Öncelikle gebe kalmadan önce bu gibi hastalıklar yönünden kontrol altında olmak gerekir. Çünkü bu tür hastalıklar gebelk döneminde hem anneyi hem de bebeği olumsuz etkileme riskine sahiptir.

Gebe kalmadan önce iyi bir tıbbi gözlem ve bakım sağlanmalıdır. Bu bakım gebelik sürecinde oluşabilecek komplikasyon riskini azaltabilir.

Diğer bir risk ölü doğum yapmaktır. Ölü doğum oranları da 35 yaşından sonraki gebeliklerde daha yaygındır. Ayrıca düşük ağırlıklı bebek doğurma ihtimali de bulunmaktadır.

Sezaryen doğum da 35 yaşından sonra olan gebeliklerde yaygınlaşmaktadır.

Geç yaşta gebeliklerde sağlıklı bebek sahibi olmak için ne yapmalı?

Sağlıklı bir gebelik geçirmek geç yaştaki gebeliklerde komplikasyoın riskini azaltacaktır. Aşağıda sağlıklı bir gebelik için  bazı tavsiyeler belirtilmiştir.

1. Diyette yeterince folik asit alımı yapılmalıdır. Günlük 0,4 mg folik asit alımı sağlıklı bir gebelik için faydalı olacaktır. Folik asit desteği hekim tavsiyesiyle alınmalıdır. Ek olarak folik asit ihtiyacı folik asit içeren besinleri alarak da giderilebilir. Folik asit yeşil yapraklı sebzeler, fasulye, karaciğer ve  turunçgil meyvelerinde bulunur.

2. Kafein tüketimi azaltılmalıdır. Günde 1 – 2 fincandan fazla kafeinli içecek içilmemelidir.

3. İyi dengeli bir diyet uygulanmalıdır. Her renkten besini tüketmeye gayret göstermek gerekir. Lif yönünden zengin besinler seçilmelidir. Vitamin ve mineral yönünden zengin besinler tüketilmelidir. Kalsiyum alımına özen gösytermeli ve günde 4 defa kalsiyum içeren besinlerden veya içeceklerden almalıdır. Her gün en az 1 defa A vitamini, C vitamini ve folik asit içeren besinler alınmalıdır.

4. Düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır. Egzersiz programı hekimle görüşülerek planlanmalıdır.

5. Alkol ve sigara kesinlikle içilmemelidir.

6. Özellkle gebeliğin erken dönemlerinde dikkatli olunmalıdır. Gebeliğin ilk 8 haftası bebeğin gelişimi açısından kritiktir. Bu süreçte düzenli olarak doktor ziyaretlerini yapmalı ve hekimin tavsiyelerine uymalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 27.06.2012

3587

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim