Haberler

Makaleler

33-36 AYLIK ÇOCUKLAR

33-36 aylık çocuklarBu aylardaki çocukların gelişim özellikleri şu şekildedir.

1. Gelişen fiziksel kapasitesiyle birlikte becerileri daha da gelişir. Merdivenlerden inip çıkabilir. Parmak uçlarına basarak yürüyebilir. El hareketleri daha becerili ve dengelidir. Çocuğunuz her ne kadar basamaklardan kendi inip çıkabilse de yine de temkinli olmakta fayda vardır. Güvenliği açısından onu çok fazla bu şekilde yalnız bırakmamak gerekir.

2. Ellerini rahatlıkla yıkayıp silebilir. Ayak ve bacak kasları güçlendiği için rahatlıkla hoplayıp zıplayabilir.

3. Duygularında zaman zaman gelgitler yaşanabilir. Oldukça neşeli olan çocuğunuz istenmeyen bir şey yaptığınızda sinirlenebilir ve hatta öfke krizleri yaşayabilir. Bu dönemlerde bir takım nedenlerden dolayı bazı saldırgan davranışlar da gösterebilir. Bu genelde öğrenilmiş olan davranışlardır. Duygularını bu şekilde ifade ederek bir yere varmaya çalışıyor olabilir. Eğer bu tür davranışları önceden olmayıp yeni başladıysa bunun nedenlerini araştırabilirsiniz. Çocukta saldırganlığa yol açan şeyi onun iyi gözlemleyerek bulmaya çalışabilirsiniz. Gerekirse bu konuda profesyonel bir yardım alabilirsiniz.

4. Yine her zamanki gibi bu dönemlerde çocuğunuz oldukça faal olmak ister. Aslında bu sizin için de bir avantaj olabilir. Çünkü ona yerine getirebileceği küçük görevler vererek ondaki sorumluluk bilincinin gelişmesini sağlayabilirsiniz. Üstelik bu şekilde becerilerinin de gelişmesine katkıda bulunursunuz.

5. Çocuğunuz dil gelişimi de daha iyi durumdadır. Daha akıcı konuşmaya çalışır. Kelime hazinesi artmaktadır. Kendine kendine resim yapmaktan, boyamaktan, resimli kitapları karıştırmaktan zevk alır. Kendi kendine şarkılar söyler. Kendine has oyunlar geliştirmeye çalışır.

6. Tabi 3 yaşına giren her çocuk aynı özelliklerde veya aynı fiziksel ve bilişsel gelişim kapasitesinde olmayabilir. Bu çocuktan çocuğa farklılık gösterebilir. Hatta bazı çocuklar biraz daha geri olabilir. Ebeveynler bu konuda çocuklarını destekleyici ve onları bir şeyler yapması ve kendilerini geliştirmesi için destekleyici bir tutum takınmalıdırlar. Onu cesaretlendirmek onun kendine olan güvenini de sağlayacak ve öz saygısını kazanacaktır.

7. Çocukları bu dönemlerde en çok strese sokan şeylerden birisi de anne ve babasından ayrılma korkusudur. Çocuğun sizin onu terk edip gitmeyeceğini bilmesi gerekir. Ona bu güveni aşılamanız gerekir. Çocuktan kısa süreli olarak ayrılsanız bile ona döneceğinizi belirtin. Ona hoşça kal deyin. Ne zaman geleceğinizi söyleyin. Sizin geri döneceğinizden emin olursa sizden daha uzun süre ayrı kalabilecektir.

8. Artık çevresindeki insanları çok daha iyi tanımakta onlara isimleriyle hitap etmektedir. Kendine ait bir arkadaş grubu kurmuştur bile. Onlarla oynamak için isimlerini söyleyerek onlarla oynamak istediğini söyler.

9. Zihinsel kapasitesi de geliştiği için size şakalar bile yapabilir. Hatta bu şaklarla sizi kızdırmaktan zevk bile alabilir. Fakat henüz tam olarak iyi ve kötü, doğru ve yanlış kavramları yerleşmemiştir. Her şeyi tam olarak tahlil edemeyecektir. Bu konuda siz ebeveyn olarak yönlendirici bir rol oynamalısınız.

10. Artık kendi başına bir birey olmuştur. Onun artık kendine özgü bir bebeğini dünyası vardır. Beğenmediği şeyler vardır. Sevdiği yemekler ve sevmediği yemekler vardır. Sevdiği ve sevmediği kişiler vardır. Bunlardan dolayı onu artık eskisi gibi tam olarak kendi düşünceniz etrafında yönlendirmeniz zor olacaktır. Çünkü itirazlarla karşılaşmanız muhtemeldir.

Yayınlanma Tarihi : 27.06.2011

39373

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim