Haberler

Makaleler

3. AYA KADAR BEBEKLERİN UYKUSU

3. aya kadar bebeklerin uykusu3. AYA KADAR BEBEKLERİN UYKUSU

Yeni doğan bebeklerin uykusu

Yeni doğan bebekler çok uyurlar. Günde 16 – 17 saat uyku uyurlar. Fakat çoğu bebek yaşamlarının ilk birkaç haftası boyunca bir seferde 2- 4 saatten fazla uyumazlar. Bu hem gündüz uykusu hem de gece uykusunda genelde böyledir.

Bu durum bir anne için oldukça yorucu olur. Annenin en temel uğraşı bebeğin isteklerine yanıt vermek olur. Bebeğin altını değiştirmek, beslemek ve rahatlatmak için gece boyunca bebekle birlikte uyanır.

Bebeklerin uyku döngüsü yetişkinlere göre daha kısadır. Bu bebeğin REM uykusunun daha hassas olmasından kaynaklanır. REM uykuları bebeklerin beyin gelişiminde rol oynar.

Bebeğin 6. – 8. haftaları arası bebeğin uykusu

Bu haftalardaki bebekler gündüz uykularını daha kısa aralıklarla ve gece uykularını ise daha uzun aralarla uyumaya başlarlar. Gece boyunca beslenmek için uyanması halen devam eder.

Bebeğe nasıl iyi bir uyku alışkanlığı kazandırılır?

1. Bebeğin işaretlerinin ne anlama geldiğini iyi öğrenmek gerekir.

İlk 8 hafta boyunca birçok bebek bir seferde 2 saatten daha fazla uyanık kalmaz. Çabuk yorulurlar. Eğer daha uzun süredir bebek uyanık kaldıysa bebeği yatağına yatırmak gerekir. bebek kendi kendine uyuyacaktır.

Yorgun bir bebek gözlerini ovuşturmaya başlar. Kulaklarını çeker. Normalden daha mızmız olur. Tüm bunlar bebeğin yorgunluğuna ve uykusuzluğuna işaret eder.

2. Bebeğe gece ve gündüz arasındaki farkı öğretmeye başlamak gerekir.

Bebeklere 2 haftalık olduktan sonra gece ile gündüzü ayırt etmeyi öğretmeye başlamakta fayda vardır. Gece uyku zamanı bebekle oyun oynanmamalıdır. Gece uyandığı zaman emzirilmesi bittiğinde tekrar yatağına yatırılmalı ve ışık söndürülmeli, gürültü yapmamalıdır. Bebeği yatağına yatırırken yanında fazla kalmamalı ve onunla fazla konuşmamalıdır. Böylelikle bebek gece zamanlarının uyku içi olduğunun zaman içinde farkına varacaktır ve bu düzene alışacaktır.

3. Bebeği uyku rutinlerine alıştırmalıdır

Uyku rutinlerine başlamak için asla erken değildir. Uyku rutinleri bebeğin uykusu için yapılan değişikliklerdir. Örneğin yatmadan önce bebeğe banyo yaptırmak, emzirmek, ninni söylemek, iyi geceler öpücüğü v.b. şeyler güzel uyku rutinleridir.

4. Kendi kendine uykuya geçmesi için şans tanımalıdır

6. – 8. haftalardan itibaren bebeğe kendi kendine uykuya geçmesi için şans tanımak gerekir. Bebek uyanıkken fakat uykulu bir durumdayken yatağa koymak etkili bir yöntem olabilir.

Yayınlanma Tarihi : 25.06.2012

8478

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim