Haberler

Makaleler

2 YAŞINDAKİ ÇOCUKLAR NEDEN ZORDUR?

2 yaşındaki çocuklar neden zordur2 YAŞINDAKİ ÇOCUKLAR NEDEN ZORDUR?

2 yaşındaki çocukların zor olması çocuğun gelişim döneminin karakteristik bir özelliğidir. Yani sadece bazı çocuklara has bir durum değildir. Bu yaştaki çocuklarda ruh hali değişmeleri, öfke nöbetleri, hemen her şeye hayır demesi gibi durumlar sık yaşanır.

2 yaş çocuklarının zor olması genelde 2 yaş sendromu içinde de değerlendirilebilir. Bu süreçte çocuk ebeveynlerinin ve kendisinin düşünceleri arasında gidip gelmeye başlar. Bir çatışma hali olur. Bu durum çocuğun ilk yaşından sonra bile başlayabilir.

2 yaş civarlarında çocuklar aynı durumda farklı da davranabilirler. Bir önceki sefer yaptığının tam tersini yapabilir veya isteyebilir.

Tabi bu durumlar ebeveynler için oldukça zor olabilir. Fakat bunun böyle olduğunu akılda tutmak gerekir.

2 yaş civarında çocuklar psiko-motor, zihinsel, sosyal ve duygusal yönden değişimlere uğrar. Kelime hazinesi gittikçe daha da gelişmektedir. Bağımsızlık duyguları gelişmektedir ve bu durum birçok şeyi kendi kendilerine yapmak istemelerine neden olur. Kendi sınırlarını genişlettikleri için dünyayı daha çok tanımak istemekte ve daha araştırmacı olmaktadırlar.

Bu amaçlarına ulaşmak için 2 yaş çocukları kuraları da pek tanımak istemezler. Koyulan kurallara karşı çıkarlar. Tüm bunlar 2 yaşlarındaki bir çocuğu genelde zor bir çocuk yapar ve ebeveynlerini bir hayli uğraştırabilir.

Eğer sizin de çocuğunuz 2 yaşlarındaysa ve yukarıda belirtilenler gibi zorsa, yönetmek konusunda güçlük çekiyorsanız öncelikle yaşanan bu durumun normal bir süreç olduğunu kabul etmelisiniz.

Bu dönemde sabrınızı korumaya ve sakin kalmaya gayret göstermelisiniz. Çocukla ılımlı olmaya çalışın. Bu yaştaki çocuklar “hayır” kelimesini çok kullandıkları için veya negatif olmaya yatkın oldukları için olumlu davranmaya yöneltecek şekilde davranın. Genelde evet diyebileceği şeyler sunun.

Farklı disiplin yöntemlerini deneyin. Mesela onunla iletişiminizde mizah duygunuzu ön plana çıkarın. Yönlendirme yöntemini deneyin.

Çocuklar övgüden hoşlanırlar. Onu doğru davranışı yapması konusunda yüreklendirin ve övün. Özgü istenen davranışın tekrarını artırır.

Çocuğunuza her zaman sevgi ve saygınızı gösterin. Çocuğunuzun zor bir çocuk olması bu duygulardan mahrum kalmasına engel değildir.

Çocuğunuz için güvenilir bir ebeveyn olun. Güven duygusu da bu dönemi iyi atlatmanızda size yardımcı olacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 30.01.2013

4333

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim